Cyprysik Lawsona 'Minima Glauca'

Cyprysik Lawsona 'Minima Glauca' Chamaecyparis lawsoniana 'Minima Glauca'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Chamaecyparis lawsoniana 'Minima Glauca'


Bardzo stara odmiana cyprysika, który mimo to stale wygrywa konkurencję z wieloma nowymi odmianami. Uprawiana od połowy XIX wieku, wyróżnia się bardzo zwartym, gęstym pokrojem, podkreślonym przez ciemną zieleń pędów. Wzrost powolny, maksymalnie krzewy dorastają do około 1 metra wysokości przy porównywalnej średnicy korony w dolnych jej partiach. W młodości pokrój zbliżony do kulistego lub lekko jajowaty, z czasem formuje postać bardzo szerokiego stożka z ledwo tylko zarysowanym wierzchołkiem. Szczyt wyróżniać zaczyna się dopiero u starych egzemplarzy, całość formy pozostaje jednak obła, kopulasta. Najlepsze warunki dla wzrostu tej odmiany to gleba średnio żyzna lub żyzna, stale lekko wilgotna, ale bez tendencji do tworzenia zastoisk.

 

Nie wymaga dużego nasłonecznienia do wykształcenia proporcjonalnej, równej korony, może zatem rosnąć w niższych piętrach klombów, gdzie będzie nawet nieco mocniej zacieniony. Dobrze wygląda w kompozycjach klasycznych, pośród iglaków o stonowanych odcieniach zieleni lub barwy szaroniebieskiej. Nadaje się jak najbardziej do zakładania małych klombów, także w naprawdę małych ogrodach. Ze względu na karłowy wzrost oraz stosunkowo dużą odporność na zimowe chłody nadaje się do sadzenia w dużych pojemnikach, co jest przydatne przy aranżowaniu zieleni miejskiej.

Napisz swoją recenzję

Cyprysik Lawsona 'Minima Glauca'

Cyprysik Lawsona 'Minima Glauca'

Chamaecyparis lawsoniana 'Minima Glauca' Bardzo stara odmiana cyprysika, który mimo to stale wygrywa konkurencję z wieloma nowymi odmianami. Uprawiana od połowy XIX wieku, wyróżnia się bardzo zwartym, gęstym pokrojem, podkreślonym przez ciemną zieleń pędów. Wzrost powolny, maksymalnie krzewy dorastają do około 1 metra wysokości przy porównywalnej średnicy korony w dolnych jej partiach. W młodości pokrój zbliżony do kulistego lub ...