Jałowiec płożący 'Yukon Belle'

Jałowiec płożący 'Yukon Belle' Juniperus horizontalis 'Yukon Belle'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Juniperus horizontalis 'Yukon Belle'

 

Odmiana jałowca płożącego z serii szybciej rosnących, wyselekcjonowana już około 1970 roku w USA w stanie Nebraska. Dorasta maksymalnie do 2 m szerokości i około 20 cm wysokości przyrastając z szybkością około 15 cm rocznie. Posiada delikatne, dość wiotkie pędy o płasko rozgałęzionych gałązkach w szaroniebieskim kolorze, lekko wzniesionych i stosunkowo krótkich. Ogólnie pokrój rośliny jest dość luźny i nieco chaotyczny. Liście najczęściej są łuskowate, sporadycznie zdarzają się też liście w postaci krótkich igieł. Podczas wiosny, lata i jesieni ich zabarwienie jest srebrzysto niebieskie, zimą podbiegają lekko fioletem. Dzięki takiemu ubarwieniu jałowiec ten znakomicie wygląda w zestawieniach kolorystycznych z jaśniejszymi, jasnozielonymi lub żółtymi iglakami.

Jest doskonałą rośliną zadarniającą, szczególnie z uwagi na dość szybki wzrost i co za tym idzie, szybkie efekty wizualne. Ponadto może mieć on różnorodne inne przeznaczenia, a ich ilość jest tak duża jak duża jest liczba posiadaczy tej odmiany. Dla przykładu może być sadzony w pojemnikach oraz na skraju niskich murków i wówczas jego pędy malowniczo spływają ku ziemi, a roślina przybiera zwisający pokrój. Ponadto nadaje się on do ogródków skalnych i na skarpy. Wymagania względem uprawy są znikome. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, dobrze przepuszczalnych, lekkich i umiarkowanie wilgotnych, ale też na glebach suchych, jałowych i mało zasobnych. Natomiast zdecydowanie nie znosi gleb ciężkich i wilgotnych. Podobnie jak większość  jałowców płożących preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, jest całkowicie mrozoodporny, a także odporny na suszę i zanieczyszczenia środowiska. 

Napisz swoją recenzję

Jałowiec płożący 'Yukon Belle'

Jałowiec płożący 'Yukon Belle'

Juniperus horizontalis 'Yukon Belle'   Odmiana jałowca płożącego z serii szybciej rosnących, wyselekcjonowana już około 1970 roku w USA w stanie Nebraska. Dorasta maksymalnie do 2 m szerokości i około 20 cm wysokości przyrastając z szybkością około 15 cm rocznie. Posiada delikatne, dość wiotkie pędy o płasko rozgałęzionych gałązkach w szaroniebieskim kolorze, lekko wzniesionych i stosunkowo krótkich. Ogólnie pokrój rośliny jest ...