Cyprysik Lawsona 'Erecta Viridis'

Cyprysik Lawsona 'Erecta Viridis' Chamaecyparis lawsoniana 'Erecta Viridis'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Chamaecyparis lawsoniana 'Erecta Viridis'


Bardzo stara ale zarazem niezmiernie ciekawa odmiana cyprysika! Wyróżnia się silnie zielonym wybarwieniem pędów oraz pokrojem szerokokolumnowym. W młodości przypomina szeroki u podstawy stożek, z wyraźnie odznaczającym się wierzchołkiem, z wiekiem roślina staje się coraz bardziej okazała, sylwetka muskularna, a całość pokroju wręcz monumentalna. Rośnie dość szybko, w miejscach przeciętnych osiąga zazwyczaj około 30 cm przyrostów rocznych. Nieco szybciej oraz bujniej będzie rosła w miejscach żyźniejszych, na glebach stale lekko wilgotnych (ale bez zastoisk wodnych, których ta roślina nie znosi). Maksymalne rozmiary mogą dochodzić do 4 – 5 metrów wysokości oraz około 2 – 3 metrów szerokości u podstawy.

 

Aktualnie odmiana ta jest nieco zapomniana, sadzona rzadko – została wyparta przez kolorowe, pstrokate odmiany, których napływ obserwujemy w ostatnich dwóch dekadach. Mimo to jest ona stale bardzo interesującą pozycją, niezastąpioną przy nasadzeniach minimalistycznych, gdzie pojedynczy egzemplarz powinien swoim pięknem wywrzeć na oglądających odpowiednio duże wrażenie. Roślina z powodzeniem nadaje się na soliter do mniejszych oraz średniej wielkości ogrodów, w większych ogrodach, parkach oraz zieleni miejskiej lepiej zastosować skupiska po kilka egzemplarzy. Jako, że jest to klasyk wśród odmian ozdobnych, najlepiej wygląda w otoczeniu klasycznych form, bez zbędnych udziwnień. Dobrze komponuje się z żywotnikiem zachodnim ‘Globosa’, ‘Columna’, czy tak rzadko obecnie sadzoną rośliną jak czysty gatunek żywotnika olbrzymiego.

Napisz swoją recenzję

Cyprysik Lawsona 'Erecta Viridis'

Cyprysik Lawsona 'Erecta Viridis'

Chamaecyparis lawsoniana  'Erecta Viridis' Bardzo stara ale zarazem niezmiernie ciekawa odmiana cyprysika! Wyróżnia się silnie zielonym wybarwieniem pędów oraz pokrojem szerokokolumnowym. W młodości przypomina szeroki u podstawy stożek, z wyraźnie odznaczającym się wierzchołkiem, z wiekiem roślina staje się coraz bardziej okazała, sylwetka muskularna, a całość pokroju wręcz monumentalna. Rośnie dość szybko, w miejscach ...