Głóg dahurski

Głóg dahurski Crataegus dahurica

25,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 40-70cm

Crataegus dahurica Koehne ex C. K. Schneid


 

Wysoki krzew lub niewielkie drzewo, dorastające do 3 – 5 metrów wysokości oraz około 3 metrów średnicy korony. Posiada drobne pędy, pokryte częściowo niewielkimi cierniami. Jego naturalny zasięg występowania to północno-wschodnia Azja, gdzie porasta łagodne stoki na wysokościach 500 – 1500 m n.p.m. Głóg ten kwitnie wiosną, a zapach tak jak w przypadku wielu innych gatunków przez różne osoby odbierany jest różnie, u jednych budzi nieprzyjemne skojarzenia z zapachem zepsutych ryb, u innych z kolei całkiem przyjemne doznania. Wiele zależy od intensywności zapachu – im dalej od drzewa i im zapach jest mniej intensywny tym przyjemniejszy, przy samej roślinie faktycznie zapach może przytłaczać, a wręcz powodować bóle głowy. Latem miejsce kwiatów zajmują czerwone owoce, nieprzekraczające zazwyczaj 1 cm średnicy, jadalne na surowo oraz w postaci różnorakich przetworów. Drzewka rosną dynamicznie w młodości, szczególnie w uprawie ogrodowej, gdzie przeciętnie mają lepszą glebę niż na swoich naturalnych stanowiskach.


Głóg ten ma bowiem niskie wymagania i poradzi sobie także na słabych, piaszczystych glebach. Chcąc przyspieszyć wzrost rośliny należy zadbać o nieco lepsze podłoże oraz delikatne zasilanie nawozami, nie można jednak głogu przelewać, gdyż słabo znosi zastoiska wodne. Stanowiska słoneczne spowodują intensywne kwitnienie oraz owocowanie, a także bujny rozwój rośliny. Jeśli jednak nie uprawiamy tego gatunku dla cennych owoców, to można sadzić go również z powodzeniem na stanowiskach lekko zacienionych. W ogrodzie może tworzyć cięte oraz naturalne żywopłoty, a także popularne ostatnio w Polsce żywopłoty kładzione. W ogrodach naturalistycznych świetnie sprawdzi się współtworząc większe klomby, rosnąc wraz ze świdośliwą, jarzębinami czy innymi głogami (na przykład o żółtych owocach!). Pod względem mrozoodporności nadaje się do uprawy w całym kraju, nie ma tendencji do przemarzania.


  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 40-70cm

Napisz swoją recenzję

Głóg dahurski

Głóg dahurski

Crataegus dahurica Koehne ex C. K. Schneid   Wysoki krzew lub niewielkie drzewo, dorastające do 3 – 5 metrów wysokości oraz około 3 metrów średnicy korony. Posiada drobne pędy, pokryte częściowo niewielkimi cierniami. Jego naturalny zasięg występowania to północno-wschodnia Azja, gdzie porasta łagodne stoki na wysokościach 500 – 1500 m n.p.m. Głóg ten kwitnie wiosną, a zapach tak jak w przypadku wielu innych gatunków ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »