Świerk (Picea x saaghyi)

Świerk (Picea x saaghyi) Picea x saaghyi

28,00 zł

  • Pojemnik P11; C2
  • Model Wys. 10- 40 cm

Picea x saaghyi Gayer
Gatunek mieszańcowy, powstały ze skrzyżowania świerka białego ze świerkiem ajańskim (Picea glauca x Picea jezoensis). Gatunek uzyskał István Saághy w węgierskim Szombathely w 1917 r.

Jest to drzewo dorastające zwykle do 30 m wysokości, o prostym pniu pokrytym początkowo łuszczącą się, potem grubą, popękaną korą o barwie od szarej do brązowej. Korona szerokostożkowa, drzewa rosnące w większym zagęszczeniu mocno ogołacają się od dołu. Gałęzie ciemnożółte, od górnej strony promieniście pokryte igłami ustawionymi w stronę wierzchołka pędu pod kątem 45 stopni. Igły długości 9 mm, od góry ciemnoniebieskozielone, od dołu szarozielone, kłujące. Szyszki długie, cylindryczne, zbudowane z miękkich, słabo zdrewniałych łusek, dojrzewają w pierwszym roku.
Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych, zasobnych, lekko kwaśnych, na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Świerk saaghyi polecany jest przede wszystkim do ogrodów naturalistycznych i parków, a także dla kolekcjonerów, jako rzadko spotykana ciekawostka.

  • Pojemnik P11; C2
  • Model Wys. 10- 40 cm

Napisz swoją recenzję

Świerk (Picea x saaghyi)

Świerk (Picea x saaghyi)

Picea x saaghyi Gayer Gatunek mieszańcowy, powstały ze skrzyżowania świerka białego ze świerkiem ajańskim ( Picea glauca x Picea jezoensis ). Gatunek uzyskał István Saághy w węgierskim Szombathely w 1917 r. Jest to drzewo dorastające zwykle do 30 m wysokości, o prostym pniu pokrytym początkowo łuszczącą się, potem grubą, popękaną korą o barwie od szarej do brązowej. Korona szerokostożkowa, drzewa rosnące w większym zagęszczeniu mocno ...