Cypryśnik wzniesiony

Cypryśnik wzniesiony Taxodium ascendens

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Taxodium ascendens (Syn. Taxodium distichum var. imbricatum)


     Bardzo rzadko spotykane drzewo w naszym kraju. Cypryśnik ten posiada długie nitkowate krótkopędy, które leżąc na gałązkach są wzniesione ku górze. Ze względu na brak możliwości krzyżowania się z cypryśnikiem błotnym bywa wyodrębniany jako osobny gatunek, ale najczęściej jednak jest traktowany jak odmiana cypryśnika błotnego. Dorasta do 10-15 metrów wysokości, posiada stożkowatą koronę, u starszych drzew lekko kolumnową, zaokrągloną od góry. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebach żyznych, dobrze zdrenowanych i bardzo wilgotnych, nie przeszkadza mu długotrwałe okresowe zalewanie, czuje się w takim miejscu wręcz najlepiej.

 

Naprawdę warto tę roślinę sadzić na brzegach zbiorników wodnych lub na terenach zabagnionych, wykształci wtedy bardzo ciekawe i unikatowe twory zwane pneumatoforami – rodzaj korzeni oddechowych, wystających pionowo w górę z ziemi w pobliżu pnia drzewa – organy takie są niespotykane u żadnych innych roślin rosnących w naszym kraju! Jeśli w ogrodzie nie mamy miejsca, w którym regularnie zbiera się nadmiar wody – nic straconego, może i cypryśnik nie wytworzy korzeni oddechowych (pneumatoforów), ale sam wygląd jego nietypowego ulistnienia wart jest posadzenia go w swojej kolekcji.

Napisz swoją recenzję

Cypryśnik wzniesiony

Cypryśnik wzniesiony

Taxodium ascendens ( Syn. Taxodium distichum var. imbricatum)      Bardzo rzadko spotykane drzewo w naszym kraju. Cypryśnik ten posiada długie nitkowate krótkopędy, które leżąc na gałązkach są wzniesione ku górze. Ze względu na brak możliwości krzyżowania się z cypryśnikiem błotnym bywa wyodrębniany jako osobny gatunek, ale najczęściej jednak jest traktowany jak odmiana cypryśnika błotnego. Dorasta do 10-15 metrów ...