Cyprysik groszkowy 'Juniperoides Aurea'

Cyprysik groszkowy 'Juniperoides Aurea' Chamaecyparis pisifera 'Juniperoides Aurea'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Chamaecyparis pisifera 'Juniperoides Aurea'


Bardzo nietypowy pod względem swojej formy cyprysik, bardzo przypominający wręcz jałowiec, na co wskazuje nazwa odmianowa. Rośnie w kształcie szerokiego stożka, z najczęściej wyraźnie zaostrzonym wierzchołkiem, w dolnych partiach rozszerza się znacznie. Wykształca bardzo zwartą koronę, pędy są lekko sztywne i przylegają do siebie. Wzrost raczej powolny, do 10-15 cm rocznie, czyni ten cyprysik rośliną raczej karłową, choć po wielu latach niezakłóconej uprawy może osiągać spore rozmiary. Najlepsze warunki dla tej odmiany to gleby żyzne lub chociaż średnio żyzne, przepuszczalne, dobrze zdrenowane.

 

Roślina ze względu na złotawe wybarwienie igieł oraz liczne upstrzenia wymaga stanowisk słonecznych – najlepiej się wtedy wybarwia. Polecana głównie do ogrodów naturalistycznych, a także dużych ogrodów skalnych. Nadaje się do stosowania w luźnych kompozycjach, bardziej pokrojowych niż kolorystycznych. Odmiana mimo, że została odkryta już bardzo dawno temu została aktualnie nieco zapomniana, przytłoczona wręcz napływem wielu roślinnych nowości. Mimo to nadal pozostaje bardzo ciekawą propozycją, wartą zastosowania w wielu przydomowych ogrodach jako uzupełnienie kolekcji o roślinę o ciekawej formie oraz kolorze.

Napisz swoją recenzję

Cyprysik groszkowy 'Juniperoides Aurea'

Cyprysik groszkowy 'Juniperoides Aurea'

Chamaecyparis pisifera  'Juniperoides Aurea' Bardzo nietypowy pod względem swojej formy cyprysik, bardzo przypominający wręcz jałowiec, na co wskazuje nazwa odmianowa. Rośnie w kształcie szerokiego stożka, z najczęściej wyraźnie zaostrzonym wierzchołkiem, w dolnych partiach rozszerza się znacznie. Wykształca bardzo zwartą koronę, pędy są lekko sztywne i przylegają do siebie. Wzrost raczej powolny, do 10-15 cm rocznie, czyni ten ...