Grujecznik wspaniały

Grujecznik wspaniały Cercidiphyllum magnificum

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C1,5
  • Model Pa 20-25cm

Cercidiphyllum magnificum (Cercidiphyllum japonicum var.magnificum)


 Ten endemiczny gatunek grujecznika występuje naturalnie tylko w centralnej części japońskiej wyspy Honsiu. Od grujecznika japońskiego różni się głównie większymi liśćmi oraz nieco większą tendencją do wykształcania drzewiastego pokroju w przeciwieństwie do gatunku, który często rośnie jako duży krzew. Grujecznik ten wykształca zazwyczaj prosty pień, rozgałęziający się niezbyt silnie. Wszystkie silnie zdrewniałe części rośliny pokrywają się ładną, szarą korą, która pokryta jest podłużnymi bruzdami. Wiosną, zaraz po otworzeniu się pąków wszystkie listki oraz najświeższe przyrosty mają barwy od czerwonej przez pomarańczową do żółtawej – takie kolory utrzymują się kilka dni i dosyć prędko powracają do normalnej, ciemnej zieleni. Liście stają się główną atrakcją drzewa także jesienią – przebarwienie większych osobników wygląda bardzo ładnie, a na poszczególnych drzewach można dostrzec znaczne różnice w barwach jesiennych liści.


Część listków pozostając nadal zielona jest doskonale widoczna na tle czerwonych, złotawych oraz ciemnopurpurowych fal, pokrywających nieregularnie drzewo i niejednokrotnie mieszających się malowniczo. W uprawie grujecznik to roślina o dosyć dużych wymaganiach – przede wszystkim nie znosi suszy, na którą reaguje częściowym zrzucaniem liści. Ważna jest także gleba, powinna być żyzna, przepuszczalna, a jednocześnie stale umiarkowanie wilgotna. Stanowiska półcieniste to istny raj dla tego drzewa, choć lepsze wybarwienie jesienią uzyskamy sadząc grujecznik w pełnym słońcu. Zaletą tego rzadko sadzonego drzewa jest jego wysoka mrozoodporność, drzewka o zdrewniałych pędach powinny być w pełni odporne na mrozy występujące na terenie całego kraju.


  • Pojemnik C1,5
  • Model Pa 20-25cm

Napisz swoją recenzję

Grujecznik wspaniały

Grujecznik wspaniały

Cercidiphyllum magnificum ( Cercidiphyllum japonicum var.magnificum)   Ten endemiczny gatunek grujecznika występuje naturalnie tylko w centralnej części japońskiej wyspy Honsiu. Od grujecznika japońskiego różni się głównie większymi liśćmi oraz nieco większą tendencją do wykształcania drzewiastego pokroju w przeciwieństwie do gatunku, który często rośnie jako duży krzew. Grujecznik ten wykształca zazwyczaj prosty pień, ...