Grab Czonoskiego

Grab Czonoskiego Carpinus tschonoskii

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Pa 20-35cm, Wys.30-70 cm

Carpinus tschonoskii Maxim

Gatunek graba występujący naturalnie na Dalekim Wschodzie, głównie w Chinach, Japonii oraz Korei. Rośnie tam jako drzewo, osiągające do 25 metrów wysokości, rzadko wyżej. Na pierwszy rzut oka można rozpoznać go po liściach o nieco bledszym odcieniu koloru zielonego, często pokrytych delikatnym kutnerkiem oraz znacznie bardziej wyraźnym ząbkowaniu niż u graba pospolitego. W naturze porasta obszary górskie, występując na wysokościach 110-2400 m n.p.m., wchodzi w skład miejscowych lasów mieszanych. Drzewo to rośnie średnio szybko, w Polsce porównywalnie z rodzimym grabem pospolitym, osiągając średnie przyrosty rzędu 30-60 cm. Często tworzy nieregularny pień, lekko pokrzywiony, który jednak z biegiem lat prostuje się i pokrywa szarą, podłużnie bruzdowaną korą.

 

Wymaga gleb umiarkowanie żyznych, wilgotnych, choć starsze drzewa znoszą krótkotrwałe okresy suszy. Pięknie prezentuje się w miejscach widocznych, wyeksponowanych, gdzie każdy może z bliska przyjrzeć się tym nietypowym jak na graba liściom. Dobrze drzewo to czuje się w sąsiedztwie zbiorników wodnych, choć jako niewielki soliter sprawdzi się również posadzony pojedynczo na rozległej polanie. Stosowany głównie w ogrodach naturalistycznych, gdzie dominują czyste gatunki, a rośliny pstre i wielobarwne są w zdecydowanej mniejszości. W średnich i większych ogrodach komponuje się ładnie z bukiem pospolitym oraz jego odmianą czerwono listną, a także z drzewami takimi jak choina kanadyjska, jodła pospolita, olcha. W uprawie jest to bez wątpienia roślina bezobsługowa, szybko się aklimatyzuje, a doświadczenia prowadzone w naszej szkółce potwierdzają niemal pełną mrozoodporność nawet małych sadzonek.

  • Pojemnik C2, C3
  • Model Pa 20-35cm, Wys.30-70 cm

Napisz swoją recenzję

Grab Czonoskiego

Grab Czonoskiego

Carpinus tschonoskii Maxim Gatunek graba występujący naturalnie na Dalekim Wschodzie, głównie w Chinach, Japonii oraz Korei. Rośnie tam jako drzewo, osiągające do 25 metrów wysokości, rzadko wyżej. Na pierwszy rzut oka można rozpoznać go po liściach o nieco bledszym odcieniu koloru zielonego, często pokrytych delikatnym kutnerkiem oraz znacznie bardziej wyraźnym ząbkowaniu niż u graba pospolitego. W naturze porasta obszary górskie, ...