Głóg (Crataegus pruinosa)

Głóg (Crataegus pruinosa) Crataegus pruinosa

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik P11
  • Model Pa 20-40cm

Crataegus pruinosa

    Krzew lub drzewo dorastające do 6 m wysokości o szerokiej, gęsto ugałęzionej, dość nieregularnej, ale w przybliżeniu zaokrąglonej koronie. Młode pędy pogięte. Liście jajowate, nieduże, długości do 5 cm i szerokości do 4 cm, grube, na górnej stronie ciemne niebieskawo-zielone, często pokryte nieznacznie nalotem i błyszczące, od spodu białawo-zielone, posiadają do 8 par płytkich klap, jesienią przebarwiają się na kolor pomarańczowo-czerwony. Kwiaty większe niż u większości innych gatunków głogów, średnicy do 2,5 cm, wyrastają na długich szypułkach i są zebrane po kilka w kwiatostany, kwitnie pod koniec maja. Owoce kuliste, średnicy do 1,5 cm, początkowo zielone i pokryte grubym sinym woskowym nalotem (do tej cechy nawiązuje łacińska nazwa gatunku), po dojrzeniu na początku listopada stają się purpurowe, miąższ owocu jest twardy i suchy. Pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie występuje na skalistych zboczach, brzegach rzek, na obrzeżach lasów i na przydrożach.

Uprawa i zastosowanie:

    Roślina ta najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale toleruje także lekki półcień. Preferuje gleby gliniasto-kamieniste, wapienne, średnio wilgotne lub przesychające. Owoce stanowią pożywienie dla wielu ptaków. Gatunek ten wyróżnia się bardzo ładnymi i dużymi kwiatami. Może być stosowany w grupach na obrzeżach zadrzewień w parkach i w ogrodach naturalistycznych.

 

  • Pojemnik P11
  • Model Pa 20-40cm

Napisz swoją recenzję

Głóg (Crataegus pruinosa)

Głóg (Crataegus pruinosa)

Crataegus pruinosa     Krzew lub drzewo dorastające do 6 m wysokości o szerokiej, gęsto ugałęzionej, dość nieregularnej, ale w przybliżeniu zaokrąglonej koronie. Młode pędy pogięte. Liście jajowate, nieduże, długości do 5 cm i szerokości do 4 cm, grube, na górnej stronie ciemne niebieskawo-zielone, często pokryte nieznacznie nalotem i błyszczące, od spodu białawo-zielone, posiadają do 8 par płytkich klap, jesienią przebarwiają się na ...