Dąb (Quercus prinus)

Dąb (Quercus prinus) Quercus prinus

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik P11
  • Model Pa 20-40cm

Quercus prinus syn. Q. montana


    Gatunek pochodzi ze wschodnich stanów USA. Rośnie tam na stokach w wyższych partiach gór i na ich grzbietach, na płytkich i suchych glebach. Rośnie powoli i jest drzewem długowiecznym, średniej wielkości, dorasta przeciętnie do około 25 m wysokości i średnicy pnia 50-70 cm. Kora charakterystyczna, bardzo głęboko, podłużnie spękana, ciemnoszaro-brązowa, prawie czarna. Liście kształtu wąskojajowatego długości do 20 cm. płytko falisto wrębnie klapowane na brzegu, klapy zaokrąglone w liczbie około 10-15 na każdym z brzegów blaszki i krótko zaostrzone na wierzchołku, na górnej stronie jasnozielone i błyszczące, a od spodu biało-zielone, delikatnie omszone, jesienią przebarwiają się na żółto-zielono lub żółto-brązowo. Kwitnie w maju. Owoce duże, długości około 3 cm i szerokości 2 cm, prawie do połowy okryte miseczką.

 

Uprawa i zastosowanie:

Choć rośnie na dość ubogich i suchych glebach, najlepszy wzrost przejawia na glebach żyznych i przepuszczalnych o kwaśnym odczynie, na stanowiskach słonecznych. Bardzo oryginalna i dekoracyjna kora pnia. Wartościowe drzewo parkowe, odporne na choroby, szkodniki, suszę i mróz. Dość łatwo przyjmuje się po przesadzeniu.

  • Pojemnik P11
  • Model Pa 20-40cm

Napisz swoją recenzję

Dąb (Quercus prinus)

Dąb (Quercus prinus)

Quercus prinus  syn. Q. montana     Gatunek pochodzi ze wschodnich stanów USA. Rośnie tam na stokach w wyższych partiach gór i na ich grzbietach, na płytkich i suchych glebach. Rośnie powoli i jest drzewem długowiecznym, średniej wielkości, dorasta przeciętnie do około 25 m wysokości i średnicy pnia 50-70 cm. Kora charakterystyczna, bardzo głęboko, podłużnie spękana, ciemnoszaro-brązowa, prawie czarna. Liście kształtu ...