Czeremcha japońska

Czeremcha japońska Prunus grayana Maxim.

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 50-65 cm

Prunus grayana Maxim.

Bardzo ładny gatunek czeremchy, występujący naturalnie w Japonii i Chinach. Rośnie tam na terenach górzystych, nawet do wysokości 3800 m n.p.m.! Zazwyczaj wykształca pokrój wysokiego krzewu lub niewielkiego drzewka, choć potrafi dorastać do 20 metrów wysokości. Bardzo ładna jest kora tego drzewa, na młodych gałęziach oraz pniu jest bardzo gładka, błyszcząca, koloru jasnobrązowego do ciemnowiśniowego. Posiada poprzeczne rzadko rozsiane bruzdy. Liście żywo zielone, podobne do liści czeremchy pospolitej, mają 4 – 10 cm długości i do 4,5 cm szerokości. Kwitnie bardzo podobnie do czeremchy amerykańskiej (niektórzy taksonomowie zaliczają tę czeremchę jako odmianę właśnie czeremchy amerykańskiej), kwiaty pojawiają się po wypuszczeniu liści, przez co ładnie kontrastują z zielenią. Zebrane są w stożkowate kwiatostany, dochodzące do 8 cm długości i składają się z dużej ilości wonnych, białych kwiatów.

 

Czeremcha ta wydaje jadalne owoce, które obok kwiatów, są wykorzystywane w Japonii do sporządzania posiłków. Inne praktycznie zastosowania tego drzewa obejmują m.in. produkcję barwników barwierskich, a także drzewna do inkrustacji mebli. W ogrodzie można sadzić ją pojedynczo, jak i w grupach, szczególnie dobrze sprawdza się w klombach wraz z wysokimi krzewami kwitnącymi. Jej zapach, podobnie jak czeremchy pospolitej i amerykańskiej rozchodzi się dosłownie po całym ogrodzie w bezwietrzne i słoneczne dni – z tego powodu czeremcha amerykańska była obficie sadzona w dawnych parkach angielskich. Do zalet ozdobnych tej rośliny należy bez wątpienia dodać bardzo ładne przebarwienie jesienne – liście tego drzewa przybierają wtedy odcienie koloru żółtego, od stonowanej i spokojnej żółci po jasną i wyraźną barwę cytrynową.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 50-65 cm

Napisz swoją recenzję

Czeremcha japońska

Czeremcha japońska

Prunus grayana Maxim. Bardzo ładny gatunek czeremchy, występujący naturalnie w Japonii i Chinach. Rośnie tam na terenach górzystych, nawet do wysokości 3800 m n.p.m.! Zazwyczaj wykształca pokrój wysokiego krzewu lub niewielkiego drzewka, choć potrafi dorastać do 20 metrów wysokości. Bardzo ładna jest kora tego drzewa, na młodych gałęziach oraz pniu jest bardzo gładka, błyszcząca, koloru jasnobrązowego do ciemnowiśniowego. ...