Buk zwyczajny  'Tortuosa'

Buk zwyczajny 'Tortuosa' Fagus sylvatica 'Tortuosa'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model wys.15-45 cm

Fagus sylvatica 'Tortuosa'


Naturalnie występująca, bardzo niezwykła odmiana buka zwyczajnego. Wyróżnia się zdecydowanie silnie powykręcanymi pędami, które tworzą bardzo ładne formy, szczególnie dobrze widoczne w okresie bezlistnym. Drzewo, mimo że rośnie bardzo wolno, może osiągać finalnie powyżej 10 metrów wzrostu, zazwyczaj jednak znacznie mniej (3-4 metry wysokości i nieco więcej szerokości). Pień tego drzewa jest krótki, silnie zbudowany, już od samej ziemi powyginany i rozgałęziony. Gałęzie odchodzące od pnia utrzymują charakterystyczny kształt, jedynie końcówki pędów są delikatne i lekko przewisają ku ziemi.

 

Pokrój tego drzewa jest kopulasty, przez długi okres drzewo rośnie bardzo wolno, jest wręcz formą karłową, z czasem jego korona rozszerza się silnie i jej szerokość może być nawet dwukrotnie większa niż wysokość rośliny. Z biegiem czasu, bardzo wolno, ale stale wypiętrza się ku górze korona, przez co stare egzemplarze mogą osiągać większe rozmiary. Liście tego drzewa są ciemnozielone, typowe dla buka. Wydaje płodne nasiona, a w sprzyjających warunkach obsiewa się i tworzy kolonie, tworząc gęste zarośla. Wymaga gleb przepuszczalnych, głębokich i żyznych, najlepiej stale umiarkowanie wilgotnych. Lubi podłoża wapienne.

 

W ogrodzie świetnie sprawdza się w miejscach słonecznych lub półcienistych. Gdyby drzewo to rosło choć trochę szybciej, byłoby idealnym kandydatem na soliter – ze swoją nietypową, piękną sylwetką. W obliczu jego powolnego wzrostu, można polecić ten buk także do mniejszych ogrodów, gdzie latem będzie cieszył oczy głęboką zielenią liści, a jesienią oraz zimą zachwyci fantazyjnie powyginanymi pędami.

  • Pojemnik C2
  • Model wys.15-45 cm

Napisz swoją recenzję

Buk zwyczajny  'Tortuosa'

Buk zwyczajny 'Tortuosa'

Fagus sylvatica 'Tortuosa' Naturalnie występująca, bardzo niezwykła odmiana buka zwyczajnego. Wyróżnia się zdecydowanie silnie powykręcanymi pędami, które tworzą bardzo ładne formy, szczególnie dobrze widoczne w okresie bezlistnym. Drzewo, mimo że rośnie bardzo wolno, może osiągać finalnie powyżej 10 metrów wzrostu, zazwyczaj jednak znacznie mniej (3-4 metry wysokości i nieco więcej szerokości). Pień tego drzewa jest krótki, ...