Brzoza etneńska

Brzoza etneńska Betula aetnensis

30,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.50-70cm


Betula aetnensis Rafin
Endemiczny gatunek brzozy, występujący jedynie na zboczach Etny na Sycylii. Rośnie na znacznej wysokości, często tworząc lasy. Pod względem budowy tkankowej, morfologii i ekofizjologii jest bardzo podobna do brzozy brodawkowatej Betula pendula.
Brzoza etneńska jest drzewem osiągającym 4 - 15 m wysokości, chociaż powyżej 2000 m n.p.m. często rośnie w formie krzewu. Charakteryzuje się korą białą i gładką, nie ciemniejącą nawet u nasady pnia. Liście trójkątne, ciemnozielone, mniej ostre niż liście brzozy brodawkowatej. Kwitnie maj - czerwiec, kwiaty męskie są barwy żółtej, a żeńskie - jasnozielonej.
Jej naturalne siedlisko charakteryzuje się specyficznymi warunkami klimatycznymi i glebowymi: średnia roczna temperatura wynosi ok. 8 st. C., ilość opadów to 1000 mm, śnieg występuje od grudnia do marca, a letni okres suszy trwa dwa miesiące. Gleba jest przepuszczalna, z niewielką zdolnością zatrzymywania wody, zawiera mało substancji organicznej i azotu, za to znaczne ilości minerałów pochodzących z wulkanicznych popiołów i żużli. Powietrze jest zanieczyszczone związkami siarki, które w większym stężeniu mogą uszkadzać rośliny, a równocześnie ma podwyższony poziom dwutlenku węgla, który sprzyja wzrostowi roślin.
Dzięki wzrostowi w takich warunkach, Betula aetnensis jest przystosowana do ekstremalnych warunków. Świetnie znosi zarówno mrozy, jak i okresy suszy i upałów. Jest szczególnie polecana do nasadzeń w trudnych warunkach, ale ze względu na ładną, gładką i białą korę na pniach i konarach, a także lekki, typowy dla brzozy pokrój, ozdobi każdy ogród i park.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.50-70cm

Napisz swoją recenzję

Brzoza etneńska

Brzoza etneńska

Betula aetnensis Rafin Endemiczny gatunek brzozy, występujący jedynie na zboczach Etny na Sycylii. Rośnie na znacznej wysokości, często tworząc lasy. Pod względem budowy tkankowej, morfologii i ekofizjologii jest bardzo podobna do brzozy brodawkowatej Betula pendula . Brzoza etneńska jest drzewem osiągającym 4 - 15 m wysokości, chociaż powyżej 2000 m n.p.m. często rośnie w formie krzewu. Charakteryzuje się korą białą i gładką, nie ...