Brzoza (Betula glandulifera)

Brzoza (Betula glandulifera) Betula glandulifera

25,00 zł

  • Pojemnik C1,5
  • Model Wys. 20-50cm

Betula glandulifera

     Jest to północna forma brzozy drobnej (b. pumila), charakteryzująca się gruczołkowatą powierzchnią liści, które są tylko nieznacznie omszone, podczas gdy u formy południowej liście są pozbawione gruczołków żywicznych i są bardziej omszone. Gatunek ten rośnie krzewiasto, dorasta przeciętnie do około 1,5 m (czasem do 3-4 m) wysokości, gałęzie są wzniesione. Pokrojem i korowiną (która jest gładka, brązowa lub szarobrązowa z jasnymi poziomymi przetchlinkami) przypomina młode olsze. Występuje w Kandzie i północnych stanach USA, na bagnach, torfowiskach i obszarach zalewanych przez wodę, lub na ich obrzeżach, często rosnąc wraz z modrzewiem amerykańskim, który jest drzewem pionierskim na tych siedliskach. Posiada drobne, ale dość grube liście o krótkim ogonku, zaokrąglone lub odwrotnie jajowate, o zaokrąglonej nasadzie i grubo ząbkowane, długości do 3 cm, ciemnozielone na górnej stronie, od spodu zwykle sine, przebarwiające się na żółty, pomarańczowy lub żółto-czerwony kolor w jesieni. Kwiatostany męskie, kotkowate, żółte, wzniesione lub nieco zwisające, ustawione zwykle na końcach pędów, żeńskie wąskie, nieco krótsze, czerwonawe, szyszeczkowate i wzniesione, ustawione na bocznych krótkopędach. Owocostany cylindryczne, długości około 1,5 cm.

Uprawa i zastosowanie:

     Preferuje stanowiska słoneczne lub lekko ocienione i wilgotne gleby o odczynie obojętnym lub kwaśnym, choć toleruje także nieco zasadowy. Gatunek odporny na mrozy i dobrze rośnie na glebach słabo przepuszczalnych i słabo napowietrzonych, co jest jego niewątpliwym atutem, nie toleruje jednak gleb przesychających i zasolenia gleby. Interesujący gatunek brzozy, która rośnie nietypowo jak na brzozę, bo krzewiasto, przez co nie zajmuje wiele miejsca i może być z powodzeniem sadzona nawet w małych ogrodach. Doskonała na wszelkie tereny podmokłe i o wysokim poziomie wody gruntowej. Może być sadzona na brzegach zbiorników wodnych. Nadaje się także do wszelkich założeń naturalistycznych i parków w stylu krajobrazowym, gdzie jako niski krzew może wypełniać wolne miejsca w kompozycjach przestrzennych, na trudnych siedliskach których większość innych krzewów nie toleruje.

  • Pojemnik C1,5
  • Model Wys. 20-50cm

Napisz swoją recenzję

Brzoza (Betula glandulifera)

Brzoza (Betula glandulifera)

Betula glandulifera      Jest to północna forma brzozy drobnej (b. pumila), charakteryzująca się gruczołkowatą powierzchnią liści, które są tylko nieznacznie omszone, podczas gdy u formy południowej liście są pozbawione gruczołków żywicznych i są bardziej omszone. Gatunek ten rośnie krzewiasto, dorasta przeciętnie do około 1,5 m (czasem do 3-4 m) wysokości, gałęzie są wzniesione. Pokrojem i korowiną (która jest gładka, brązowa lub ...