Drzewo konwaliowe (Clethra arborea)

Drzewo konwaliowe (Clethra arborea) Clethra arborea

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Clethra arborea


Rzadki gatunek - Clethra arborea, który występuje naturalnie na hiszpańskiej Maderze zwany jest tam drzewem konwaliowym. Wszystko za sprawą przepięknych kwiatów przypominających kwiatostany konwalii majowej, które pojawiają się bardzo obficie na drzewach wczesnym latem. To niewielkie drzewo lub wysoki krzew posiada zazwyczaj wiele pni i rozkrzewioną, gęstą koronę. Dorasta do około 6 metrów wysokości i 4 szerokości. Gałązki krzewu pokrywają lśniące, wieczniezielone liście, których długość może dochodzić do 10 cm. Z wyglądu przypominają one liście niektórych odmian rododendronów, są lancetowate i lekko wydłużone. Roślina preferuje wilgotne, dobrze zdrenowane gleby o odczynie lekko kwaśnym. Podobnie jak różaneczniki nie znosi gleb wapiennych.

 

Niestety, ta piękna i unikatowa roślina jest bardzo mało odporna na mróz, wytrzymuje spadki temperatury tylko do – 3 stopni Celsjusza. Nie można jej więc uprawiać w gruncie (można w gruncie uprawiać za to trochę podobny i również unikatowy gatunek – kwaśno drzew konwaliowy, który jest mrozoodporny), można za to drzewo konwaliowe uprawiać w dużych pojemnikach, wynoszonych na taras i chowanych na zimę w jasnych pomieszczeniach, gdzie panuje dodatnia temperatura. Wiąże się to oczywiście z pewnymi utrudnieniami w uprawie, ale już pierwsze kwitnienie z pewnością wynagrodzi podejmowany trud, a drzewo konwaliowe na dłuższy czas zagości w Państwa kolekcji.

Napisz swoją recenzję

Drzewo konwaliowe (Clethra arborea)

Drzewo konwaliowe (Clethra arborea)

Clethra arborea Rzadki gatunek -  Clethra arborea , który występuje naturalnie na hiszpańskiej Maderze zwany jest tam drzewem konwaliowym. Wszystko za sprawą przepięknych kwiatów przypominających kwiatostany konwalii majowej, które pojawiają się bardzo obficie na drzewach wczesnym latem. To niewielkie drzewo lub wysoki krzew posiada zazwyczaj wiele pni i rozkrzewioną, gęstą koronę. Dorasta do około 6 metrów wysokości i 4 ...