Głóg (Crataegus grignonensis)

Głóg (Crataegus grignonensis) Crataegus grignonensis

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik P11
  • Model Pa 30-80cm

Crataegus grignonensis

      Drzewo dorastające do 6 m wysokości, o szeroko rozpostartej koronie i młodych pędach lekko zwisających. Jest mieszańcem głogu ostrogowego (C. crus-galli) z półzimozielonym głogiem meksykańskim (C. mexicana). Gałęzie u tego głogu są prawie pozbawione cierni. Liście jajowate, nieco skórzaste, podobne do tych u głogu Lavalle'a (C. x lavallei), półzimozielone, błyszczące i również mogą w łagodne zimy pozostawać na gałęziach w grudniu, ale są dużo mniejsze, do 6-7 cm długości, mają od dwóch do czterech zaokrąglonych płytkich klap i są obustronnie gładkie. Kwiaty białe, zebrane w kwiatostany, kwitnie na przełomie maja i czerwca. Owoce początkowo pomarańczowe, w miarę dojrzewania stają się jasnoczerwone z drobnymi szarymi kropkami, średnicy około 1,5 cm, lekko wydłużone, zawiązuje je bardzo obficie i bardzo długo utrzymują się na gałęziach, późno dojrzewają, czasem gdy zimy są łagodne, mogą utrzymywać się nawet aż do momentu kwitnienia. Po raz pierwszy zaobserwowano tego mieszańca około 1873 roku w Grignon we Francji.

 

Uprawa i zastosowanie:

    Niezwykłą cechą tej rośliny jest jednoczesne kwitnienie i "owocowanie". Również długie utrzymywanie liści późną jesienią i wczesną zimą (w rejonach o łagodnych zimach) sprawia, że nawet wówczas drzewo z łatwością przyciąga wzrok i odznacza się na tle innych drzew. Po opadnięciu liści owoce wydłużają efekt zdobniczy. Stanowią cenne pożywienie dla ptaków późną zimą i wczesną wiosną, czyli w okresie gdy już nie ma owoców na innych roślinach. Dlatego jeśli zależy nam na przyciągnięciu zwierząt do ogrodu, ta roślina jest niezastąpiona. Ponadto jest odporna na suszę i zanieczyszczenia powietrza oraz niewymagająca w stosunku do gleby, byleby była przepuszczalna. Preferuje stanowiska słoneczne. Mało znany w naszym kraju głóg, w surowe zimy może czasem przemarzać.

 

  • Pojemnik P11
  • Model Pa 30-80cm

Napisz swoją recenzję

Głóg (Crataegus grignonensis)

Głóg (Crataegus grignonensis)

Crataegus grignonensis       Drzewo dorastające do 6 m wysokości, o szeroko rozpostartej koronie i młodych pędach lekko zwisających. Jest mieszańcem głogu ostrogowego (C. crus-galli) z półzimozielonym głogiem meksykańskim (C. mexicana). Gałęzie u tego głogu są prawie pozbawione cierni. Liście jajowate, nieco skórzaste, podobne do tych u głogu Lavalle'a (C. x lavallei), półzimozielone, błyszczące i również mogą w łagodne zimy pozostawać ...