Brzoza (Betula microphylla)

Brzoza (Betula microphylla) Betula microphylla

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C1,5
  • Model Pa 20-30cm

Betula microphylla

    Gatunek ten tworzy niskie jednopniowe drzewka, czasem też o kilku pniach, często nieregularnie powyginanych, dorasta do około 6 m wysokości, korowina pnia szarawo-biała lub żółtawo-biała złuszczająca się płatami, choć nie tak silnie jak u brzozy dahurskiej. Występuje w Kazachstanie, Mongolii, Rosji (Ałtaj, Sajany) oraz w północno-zachodnich Chinach w górskich lasach liściastych na zboczach wąwozów, ale często także na zalewanych przez rzeki obszarach wśród stepów oraz na wydmach wzdłuż rzek, a także w okolicach źródlisk i strumieni. Liście na górnej stronie są szaro-zielone, od spodu jaśniejsze, cienkie, kształtu rombowatego z wyraźnie klinowatą, zazwyczaj dość wąską nasadą, na szczycie dość tępo zakończone, na brzegu grubo podwójnie lub pojedynczo piłkowane, osiągają do 5 cm długości i do około 3 cm średnicy, zwykle jednak są mniejsze. Jesienią przebarwiają się na żółto. Owocostany długości do 2,5 cm.

Uprawa i zastosowanie:

     Gatunek ten dobrze rośnie na kamienistych lub piaszczystych glebach i o odczynie zasadowym, na stanowiskach nasłonecznionych. Jest dość tolerancyjny w stosunku do wilgotności gleby, ale preferuje umiarkowanie wilgotne. Dzięki niedużym rozmiarom drzewo to nadaje się szczególnie do małych ogrodów, zwłaszcza naturalistycznych oraz na nieduże powierzchnie trawników. Brzoza ta odznacza się bardzo atrakcyjną, jednolicie wybarwioną korowina pnia począwszy od jego podstawy, aż po mniejsze gałęzie szczytowe. Dla wzmocnienia efektu dekoracyjnego warto posadzić ją na tle zimozielonych roślin iglastych, np. cisów albo żywotników, dzięki czemu nawet zimą roślina będzie zdobić ogród. Gatunek praktycznie nieznany dotychczas w uprawie, a zdecydowanie warty uwagi.

  • Pojemnik C1,5
  • Model Pa 20-30cm

Napisz swoją recenzję

Brzoza (Betula microphylla)

Brzoza (Betula microphylla)

Betula microphylla     Gatunek ten tworzy niskie jednopniowe drzewka, czasem też o kilku pniach, często nieregularnie powyginanych, dorasta do około 6 m wysokości, korowina pnia szarawo-biała lub żółtawo-biała złuszczająca się płatami, choć nie tak silnie jak u brzozy dahurskiej. Występuje w Kazachstanie, Mongolii, Rosji (Ałtaj, Sajany) oraz w północno-zachodnich Chinach w górskich lasach liściastych na zboczach wąwozów, ale często ...