Fontanezja

Fontanezja Fontanesia phillyreoides

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Fontanesia phillyreoides


Bardzo oryginalny krzew, który w Polsce jest praktycznie nieznany. Rośnie średnio szybko, maksymalnie osiągając do 3 – 4 metrów wysokości w naszych warunkach. Pokrojowo przypomina najbardziej bez czarny, choć jego wyjątkowo cienkie gałązki i delikatne pędy czynią go niepowtarzalnym – rośliny tej nie można pomylić z żadną inną. Posiada żywo zielone liście, osiągające do 12 cm długości, ułożone naprzeciwlegle. To właśnie ułożenie liści na końcówkach pędów jest jedną z bardziej ozdobnych cech fontanezji.

 

Krzew kwitnie na biało w okresie od czerwca do lipca, a więc później niż zdecydowana większość roślin ozdobnych. Dzięki temu można go wykorzystywać w kompozycjach złożonych z roślin kwitnących następująco po sobie. Ma niskie wymagania glebowe, może rosnąć w miejscach mniej urodzajnych, ważne aby gleba była w miarę przepuszczalna. Stanowisko słoneczne sprzyja kwitnieniu, ale sama roślina będzie praktycznie w pełni ulistniona także w miejscach dość mocno zacienionych – należy jednak ograniczyć sadzenie fontanezji do miejsc półcienistych, w zbyt mocnym cieniu starsze osobniki ogołacają się u podstawy krzewu. W ogrodach jest to jedna z roślin bezobsługowych, choć w wypadku sadzenia młodych i niewielkich roślin dobrze jest je okrywać przez pierwsze zimy. Pięknie prezentuje się na obrzeżach wyższych klombów, gdzie zachwyca nietuzinkowym ulistnieniem oraz wonnymi kwiatami pojawiającymi się w momencie, kiedy większość krzewów kwitnących okres obfitego kwitnienia ma za sobą.

Napisz swoją recenzję

Fontanezja

Fontanezja

Fontanesia phillyreoides Bardzo oryginalny krzew, który w Polsce jest praktycznie nieznany. Rośnie średnio szybko, maksymalnie osiągając do 3 – 4 metrów wysokości w naszych warunkach. Pokrojowo przypomina najbardziej bez czarny, choć jego wyjątkowo cienkie gałązki i delikatne pędy czynią go niepowtarzalnym – rośliny tej nie można pomylić z żadną inną. Posiada żywo zielone liście, osiągające do 12 cm długości, ułożone ...