Dławisz okrągłolistny 'Diana'

Dławisz okrągłolistny 'Diana' Celastrus orbiculatus 'Diana'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Celastrus orbiculatus 'Diana'


Jest to żeńska odmiana szybko rosnącego pnącza, które przy przyroście około 1 m na rok, osiąga do kilkunastu metrów wysokości, tworząc jasnozielony parawan z liści. Rosnąc owija się wokół podpór, za które mogą mu służyć pnie drzew, ogrodzenia, pergole czy ściany budynków. Lepiej jednak nie sadzić go w pobliżu małych drzew lub krzewów, gdyż owijając się zbyt silnie wokół nich może je zadusić, skąd też wywodzi się jego polska nazwa. Liście są okrągłe bądź jajowate, ostro zakończone, zielone, długości do 10 cm, na jesień i zimę przebarwiają się na żółto. Kwiaty nie wyróżniają się specjalnie, są bardzo małe, białe, zebrane w wiechowate kwiatostany.

 

Najbardziej dekoracyjnym elementem tej rośliny, dla której warto sadzić ją we wszystkich ogrodach, są jej owoce. Są nimi okrągłe, żółte torebki, które pękają najczęściej na trzy części imitując płatki kwiatów, i ukazując nasiona w ciemnopomarańczowych osnówkach, które pozostają na roślinie przez kilka miesięcy. Należy jednak pamiętać, że jako roślina dwupienna odmiana ta wymaga do wydania dużej ilości owoców osobnika męskiego, którą jest odmiana o nazwie ‘Hercules’. Dławisz okrągłolistny ‘Diana’ jest rośliną nie wymagającą pod względem gleby, może rosnąć na stanowiskach słonecznych, ale też cienistych.

 

Jest odporny na mrozy i zanieczyszczenia. Odmiana ta nie tylko może stanowić bajeczną ozdobę dużych i małych ogrodów, ale jej owoce doskonale nadają się do tworzenia suchych, jesiennych bukietów. 

Napisz swoją recenzję

Dławisz okrągłolistny 'Diana'

Dławisz okrągłolistny 'Diana'

Celastrus orbiculatus 'Diana' Jest to żeńska odmiana szybko rosnącego pnącza, które przy przyroście około 1 m na rok, osiąga do kilkunastu metrów wysokości, tworząc jasnozielony parawan z liści. Rosnąc owija się wokół podpór, za które mogą mu służyć pnie drzew, ogrodzenia, pergole czy ściany budynków. Lepiej jednak nie sadzić go w pobliżu małych drzew lub krzewów, gdyż owijając się zbyt silnie wokół nich może je zadusić, skąd ...