Jabłoń sikkimska

Malus sikkimensis
25,00 zł

Pojemnik: C2, C3, C5

Model: Wys. 30 - 160 cm

Malus sikkimensis

   Bardzo ciekawy gatunek jabłoni o ozdobnych potężnych kolcach. Naturalnie występuje u podnóża Himalajów w Nepalu , Indiach oraz kilku prowincjach Chin. Gatunek będący określany czasem jako podgatunek –jabłoni jagodowej bądź jabłoni pospolitej (jabłoni syberyjskiej (Malus baccata subsp sikkimensis) lub także jako Pyrus pachia. Wydaje się jednak że jest to na pewno jabłoń mając na uwadze morfologię liści oraz owoców.

   Jabłoń ta jest w pełni mrozoodporna oraz nadaje się na stanowiska nawet bardzo trudne, rośnie średnio silnie w ciągu 10 lat osiąga około 3-4m z bardzo silnie tworzącymi się kolczastymi konarami. Budowa wyprostowana lekko rozłożysta raczej dość zwarta. Ciekawym i efektownym elementem jej budowy są niespodziewanie dorodne i olbrzymie kolce wykręcone fantazyjnie w często przeciwległych kierunkach. Jako żywopłot wysoki może stanowić barierę nie do przebycia. Owoce zielonkawo żółte średniej wielkości do 2 cm średnicy zebrane w grona o kilku sztukach. Kwiaty biało kremowe rozkwitają wczesną wiosną.

Zastosowanie : Rarytas ogrodowy ,dekoracyjny w zimie jak i latem , przestrzegamy jednak przed sadzeniem w miejscach publicznych z uwagi na ogromne ciernie mogące wyrządzić krzywdę dzieciom w przypadku bezpośredniego kontaktu.