Cyprysik tępołuskowy 'Lycopodioides'

Cyprysik tępołuskowy 'Lycopodioides' Chamaecyparis obtusa 'Lycopodioides'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Chamaecyparis obtusa 'Lycopodioides'


‘Lycopodioides’ to odmiana cyprysika tępołuskowego, różniąca się wyraźnie od typowych i powszechnie znanych kultywarów. W młodości rośnie w postaci niewielkiego krzewu o pokroju jajowatym, może być wtedy rośliną nawet dość niepozorną. Z czasem jednak ujawnia się właściwy charakter wzrostowy, a cyprysik przybiera postać drzewkowatą. Starsze egzemplarze mogą mieć do 3 – 4 metrów wysokości i przyjmują już typową postać drzewiastą, z wyraźnie wyróżniającym się pniem głównym oraz gałęziami bocznymi, odchodzącymi pod kątem prostym. Korona takiego drzewka najczęściej jest ażurowa, z jednej strony poprzez najczęściej małą ilość konarów, z drugiej poprzez nietypowe igły rośliny, które są grube i zwarte, przypominają raczej buławki niż igły, a do tego są zebrane w pęczki.

 

Rośnie wolno, szczególnie przez pierwsze lata po posadzeniu, po osiągnięciu około 1 metra wysokości trochę przyspiesza. Lubi gleby żyzne, wilgotne, ale bez zastoisk wodnych. Preferuje stanowiska półcieniste, choć w miejscach wilgotnych będzie rósł dobrze także w pełnym słońcu. W ogrodach może rosnąć pojedynczo, jako soliter, lub w grupach, klombach, zbudowanych z roślin iglastych. Dobrze jest taką grupę zaprojektować w sposób taki, aby po kilku latach ten cyprysik zaczął wyróżniać się wzrostem ponad pozostałymi roślinami – będzie wtedy stanowił tło dla roślin niższych, a jednocześnie sam będzie doskonale widoczny!

Napisz swoją recenzję

Cyprysik tępołuskowy 'Lycopodioides'

Cyprysik tępołuskowy 'Lycopodioides'

Chamaecyparis obtusa 'Lycopodioides' ‘Lycopodioides’ to odmiana cyprysika tępołuskowego, różniąca się wyraźnie od typowych i powszechnie znanych kultywarów. W młodości rośnie w postaci niewielkiego krzewu o pokroju jajowatym, może być wtedy rośliną nawet dość niepozorną. Z czasem jednak ujawnia się właściwy charakter wzrostowy, a cyprysik przybiera postać drzewkowatą. Starsze egzemplarze mogą mieć do 3 – 4 metrów wysokości i ...