Dereń Wilsona

Dereń Wilsona Cornus wilsoniana

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Cornus wilsoniana


Dereń Wilsona nie jest typowym dereniem, jakie znamy z polskiego krajobrazu. Opisując go można bardziej skłaniać się do nazywania go drzewem, aniżeli krzewem. Rośnie bowiem drzewiasto, w naturze osiągając do 10 metrów wysokości i 5 – 6 m szerokości. Młode osobniki rosną średnio szybko, mają zazwyczaj jeden prosty pień lub kilka pni dominujących oraz stożkową koronę. W Polsce dereń ten raczej nie będzie osiągał takich wymiarów, można przypuszczać, że będzie rósł bardziej krzewiasto, ale nadal powinien wyróżniać się wielkością, będąc bardziej zbliżonym do derenia pagodowego niż derenia białego. Preferuje stanowiska lekko ocienione lub w pełnym słońcu, w miejscach zbyt zacienionych może formować niekształtną koronę i rosnąć słabo. Wymaga gleby średnio żyznej lub żyznej, lekko przepuszczalnej, stale umiarkowanie wilgotnej, ale bez zastoisk wodnych.

 

W ogrodzie może stanowić materiał do budowy wyższych klombów, gdzie zastąpi gatunki lub odmiany, które z czasem mogłyby wyrastać zbyt duże – tutaj mamy pewność, że 5 – 6 metrów to raczej maksimum tego gatunku. Można sadzić z udziałem tego derenia grupy składające się dereni pagodowych, także odmianowych, oraz kalin japońskich o pięknych, piętrowych układach gałęzi – cała taka kompozycja nie dość, że będzie piękna ze względu na kształty roślin, to w okresie wiosenno-letnim zapewni długie, następujące po sobie kwitnienie. Dereń ten także nadaje się na bujne, cięte żywopłoty, które powinny udawać się dobrze, ze względu na dużą tolerancję tej rośliny co do warunków siedliskowych. Po przycięciu dobrze się rozkrzewia i można w ten sposób uzyskać naprawdę gęste struktury. Roślina jest mrozoodporna do około -25 stopni Celsjusza, nadaje się więc do uprawy na większości terenu Polski.

Napisz swoją recenzję

Dereń Wilsona

Dereń Wilsona

Cornus wilsoniana Dereń Wilsona nie jest typowym dereniem, jakie znamy z polskiego krajobrazu. Opisując go można bardziej skłaniać się do nazywania go drzewem, aniżeli krzewem. Rośnie bowiem drzewiasto, w naturze osiągając do 10 metrów wysokości i 5 – 6 m szerokości. Młode osobniki rosną średnio szybko, mają zazwyczaj jeden prosty pień lub kilka pni dominujących oraz stożkową koronę. W Polsce dereń ten raczej nie będzie osiągał ...