Dąb biały

Dąb biały Quercus alba

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C1,5
  • Model Pa 30-50cm

Quercus alba


Piękny, dorodny dąb, który wyrasta na majestatyczne drzewo o podobnym pokroju do naszego rodzimego dębu szypułkowego. Pochodzi z Ameryki Północnej gdzie występuje na dużych obszarach południowowschodniej części USA. Dąb ten, zwany białym, w zasadzie nie ma białej kory, czasem tylko można trafić osobniki o korze jasnopopielatej, dominuje kolor ciemnoszary. Drzewo to rosnąc samotnie na otwartej przestrzeni nie rośnie wysokie, osiąga do 25 metrów wysokości. Rozbudowuje za to bardzo rozłożystą koronę, składającą się z grubych i mocarnych konarów, które na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie mocarnych. Osobniki rosnące w lasach, w zwarciu mogą przekraczać nawet 40 metrów wysokości, tworząc smukłe, wysokie pnie oraz duże korony bardzo wysoko nad ziemią.

 

Posiada ładne liście, bardzo głęboko klapowane, choć czasem mocno różnią się pomiędzy osobnikami. W młodości, wczesną wiosną liście są przez krótki okres koloru różowawego, potem przechodzą w żywą, jasną zieleń. Dopiero z końcem wiosny nabierają typowego, ciemnozielonego koloru. Dąb ten najlepiej rośnie na glebach żyznych lub średnio żyznych, lekko gliniastych, ciężkich i umiarkowanie wilgotnych. Preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, w młodości znosi także duże zacienienie. Ozdobny głównie ze swojej sylwetki oraz nietypowych dla naszych dębów, głęboko powcinanych liści. Bardzo ładnie wygląda także jesienią, kiedy to jego liście przybierają żółto-czerwone barwy i pozostają w tym stanie jeszcze dość długi okres zanim opadną. Gatunek ten nadaje się idealnie do sadzenia w parkach, przy zabytkowych alejach czy parkach miejskich. W ogrodzie jest to idealny kandydat na drzewo soliterowe, które pięknie będzie wyglądać na skraju polany lub w jej centralnym punkcie. Drzewo to raczej nie cierpi od mrozów, chociaż młode drzewka trzeba ochronić przed mrozem.

  • Pojemnik C1,5
  • Model Pa 30-50cm

Napisz swoją recenzję

Dąb biały

Dąb biały

Quercus alba Piękny, dorodny dąb, który wyrasta na majestatyczne drzewo o podobnym pokroju do naszego rodzimego dębu szypułkowego. Pochodzi z Ameryki Północnej gdzie występuje na dużych obszarach południowowschodniej części USA. Dąb ten, zwany białym, w zasadzie nie ma białej kory, czasem tylko można trafić osobniki o korze jasnopopielatej, dominuje kolor ciemnoszary. Drzewo to rosnąc samotnie na otwartej przestrzeni nie rośnie ...