Cyprysik Lawsona 'Rijnhof'

Cyprysik Lawsona 'Rijnhof' Chamaecyparis lawsoniana 'Rijnhof'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Chamaecyparis lawsoniana 'Rijnhof'


Piękna, okrywowa odmiana cyprysika! Wyróżnia się zdecydowanie na tle innych odmian, wykształca pokrój praktycznie płożący – przez pierwsze 10-15 lat uprawy wysokość tego krzewu osiąga do 50 cm wysokości, przy średnicy mogącej przekroczyć 1,5 metra! Pędy tego krzewu ułożone są horyzontalnie, główna siłą wzrostowa skierowana jest w tymże właśnie kierunku. Pędy gęsto rozgałęzione, mocno pokryte igłami, dzięki czemu struktura roślinnego dywanu, tworzonego przez tę odmianę jest bardzo zwarta. Pędy tego cyprysika mają barwę od ciemnozielonej do niebieskawej, zależnie od pory roku oraz w mniejszym stopniu od stanowiska. Rośnie wolno, roczne przyrosty dochodzą do 10-15 cm, wysokość zwiększa się co roku jedynie nieznacznie.

 

Już po pierwszych 3-4 latach wzrostu w miejscu docelowym roślina formuje ‘talerz’ – charakterystyczną dla siebie strukturę. Starsze egzemplarze w coraz większym stopniu wypiętrzają się i stają się kopulaste, wzniesione. Osobniki bardzo stare mogą przekraczać nawet 1 metr wzrostu. Najlepiej odmiana ta rośnie na glebach żyznych lub średnio żyznych, choć na słabszych też urośnie o ile będą one stale umiarkowanie wilgotne, nie przesychające. Stanowiska półcieniste, zbyt duże nasłonecznienie, podobnie jak pełny cień nie służą temu cyprysikowi. Nadaje się do sadzenia w różnych typach ogrodów, także w zieleni miejskiej. Należy przede wszystkim wykorzystywać jego okrywową funkcję, jednocześnie sadząc go w miejscach widocznych, aby nie chować przed wzrokiem takiej roślinnej ciekawostki. Odmiana ta jest mało znana, jest jednak odporna i godna polecenia do każdego ogrodu.

Napisz swoją recenzję

Cyprysik Lawsona 'Rijnhof'

Cyprysik Lawsona 'Rijnhof'

Chamaecyparis lawsoniana 'Rijnhof' Piękna, okrywowa odmiana cyprysika! Wyróżnia się zdecydowanie na tle innych odmian, wykształca pokrój praktycznie płożący – przez pierwsze 10-15 lat uprawy wysokość tego krzewu osiąga do 50 cm wysokości, przy średnicy mogącej przekroczyć 1,5 metra! Pędy tego krzewu ułożone są horyzontalnie, główna siłą wzrostowa skierowana jest w tymże właśnie kierunku. Pędy gęsto rozgałęzione, mocno pokryte ...