Jałowiec pospolity 'Oblonga Pendula'

Jałowiec pospolity 'Oblonga Pendula' Juniperus communis 'Oblonga Pendula'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Juniperus communis 'Oblonga Pendula'


Jest to już bardzo stara, ale wciąż ogromnie popularna i bardzo chętnie sadzona odmiana jałowca pospolitego o niespotykanych, fantazyjnych kształtach. Została wyselekcjonowana na początku XIX wieku, zaś pierwsza publikacja na jej temat pochodzi z roku 1838. Przede wszystkim jest to duży krzew  bądź też małe drzewo o luźnym, nieregularnym pokroju, może dorastać do 5 m wysokości i bardzo silnie rozrasta się na szerokość. Ciekawą formę roślina zawdzięcza ułożeniu pędów, które początkowo są wyprostowane, później zaś delikatnie, falami opadają ku ziemi, co wygląda niezwykle malowniczo i widowiskowo. Czasem całość sprawia wrażenie jak gdyby ktoś specjalnie wyrzeźbił na drzewie fale, pagórki i wyżłobienia. Igły, którymi pokryte są gałęzie, są bardzo liczne, kłujące, do 2 cm długości, wiosną i latem są intensywnie jasnozielone, jesienią i zimą lekko brązowieją.

 

Odmiana ta powinna być sadzona jako soliter w dobrze wyeksponowanych miejscach, potrzebuje dość dużej przestrzeni, polecana jest zarówno do ogrodów przydomowych jak i do parków, a ze względu na egzotyczny, fantazyjny wygląd także do ogrodów orientalnych. Jest to odmiana bardzo tolerancyjna i mało wymagająca. Do prawidłowego wzrostu wystarczą jej przeciętne gleby ogrodowe o lekko kwaśnym lub kwaśnym pH, doskonale poradzi sobie nawet na tych piaszczystych i jałowych, choć lepiej rośnie na glebach lekkich i przepuszczalnych. Będzie sobie również radzić na glebach umiarkowanie wilgotnych jak też suchych, odporna jest nawet na dłuższe okresy suszy. Preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe i jest całkowicie mrozoodporna w naszych warunkach klimatycznych, więc nie potrzebuje okrywania na zimę. Cechuje się dość powolnym, ale wystarczającym tempem wzrostu. 


Napisz swoją recenzję

Jałowiec pospolity 'Oblonga Pendula'

Jałowiec pospolity 'Oblonga Pendula'

Juniperus communis 'Oblonga Pendula' Jest to już bardzo stara, ale wciąż ogromnie popularna i bardzo chętnie sadzona odmiana jałowca pospolitego o niespotykanych, fantazyjnych kształtach. Została wyselekcjonowana na początku XIX wieku, zaś pierwsza publikacja na jej temat pochodzi z roku 1838. Przede wszystkim jest to duży krzew  bądź też małe drzewo o luźnym, nieregularnym pokroju, może dorastać do 5 m wysokości i bardzo silnie ...