Jałowiec chiński 'Expansa Variegata'

Jałowiec chiński 'Expansa Variegata' Juniperus chinensis 'Expansa Variegata'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Juniperus chinensis 'Expansa Variegata'


Płożąca forma tego jałowca zachęca wręcz do stosowania go jako roślinę okrywową. Posiada grube pędy oraz igły, koloru żywo zielonego, przez sezon jesienno-zimowy kolor może stawać się lekko sinawy. Całości dopełniają liczne biało-kremowe upstrzenia, występujące na pędach. Mimo dość szybkiego wzrostu tworzy gęste i zwarte dywany, szczelnie zakrywające podłoże, na którym rośnie. Osiąga do 2 metrów średnicy, przy wysokości oscylującej w okolicach 50 cm, czasami nieco wyżej. Zaletą tej rośliny są jej niskie wymagania glebowe, może z powodzeniem rosnąć na piaszczystych i mało urodzajnych glebach, ważne jednak aby nie narażać jałowca na długotrwałe susze. Stanowiska słoneczne lub lekko tylko zacienione pozwolą na ładne, żywo zielone wybarwienie pędów, na tle których doskonale będą kontrastować kremowe wstawki.

 

Odmiana ta polecana jest do ogrodów skalnych, dużych skalniaków, ale może z powodzeniem rosnąć w niższych piętrach klombów iglastych w typowych założeniach. Rzadko są spotykane egzemplarze szczepione na nóżce, ale za to wyglądają wręcz zjawiskowo, szczególnie już trochę rozrośnięte. Ze względu na niskie wymagania oraz praktycznie pełną mrozoodporność możemy śmiało polecić ten jałowiec do zieleni miejskiej. Z zabiegów pielęgnacyjnych wymaga on tylko zasilenia przez pierwsze 2-3 sezony po posadzeniu do gruntu, potem powinien sobie poradzić bez trudu. Ładnie komponuje się z dużymi głazami, wynurzającymi się z zielonego dywanu, tworzonego przez ten jałowiec.


Napisz swoją recenzję

Jałowiec chiński 'Expansa Variegata'

Jałowiec chiński 'Expansa Variegata'

Juniperus chinensis  'Expansa Variegata' Płożąca forma tego jałowca zachęca wręcz do stosowania go jako roślinę okrywową. Posiada grube pędy oraz igły, koloru żywo zielonego, przez sezon jesienno-zimowy kolor może stawać się lekko sinawy. Całości dopełniają liczne biało-kremowe upstrzenia, występujące na pędach. Mimo dość szybkiego wzrostu tworzy gęste i zwarte dywany, szczelnie zakrywające podłoże, na którym rośnie. Osiąga do 2 ...