Głóg miękkawy

Głóg miękkawy Crataegus submollis

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Crataegus submollis


Głóg miękkawy jest bardzo zbliżony do głogu miękkiego, Crataegus mollis, jednak pomimo wielu bardzo dużych podobieństw gatunki te zostały uznane za rozłączne. Rośnie jako wysoki krzew lub niewielkie drzewo, w naturalnych warunkach dorastając do 5 – 7 metrów wysokości, rośnie najczęściej w formie kompaktowego drzewka z jednym pniem. Gatunek ten jak mało który z głogów łączy cechy użytkowe z ozdobnymi – jego bardzo duże, jak na ten gatunek owoce są smaczne, a jednocześnie bardzo ozdobne – pozostają bowiem na drzewie jeszcze na długo po opadnięciu liści. Co równie ważne gatunek ten posiada niewygórowane wymagania siedliskowe i może z powodzeniem rosnąć w miejscach nieurodzajnych i niegościnnych, dzięki czemu bywa z dobrymi efektami stosowany w zieleni miejskiej. W ogrodach jego miejsce zależeć będzie w dużym stopniu od charakteru uprawy, czy jest ona nastawiona na zbiór owoców czy na cechy ozdobne.

 

Owocowanie będzie największe na stanowiskach słonecznych, na glebach nie przesychających na długie okresy, przynamniej średnio żyznych. Cechy ozdobne tego gatunku takie jak ładne przebarwienie oraz duże, ozdobne owoce zwisające na pędach również wymagają słońca, ale drzewo może wtedy rosnąć już na słabszych glebach. Dobrym towarzystwem dla tego gatunku jest głóg cętkowany ‘Aurea’ , który posiada równie duże owoce, ale w kolorze cytrynowożółtym. Zestawienie takie będzie przyciągać wzrok, a w mniejszych ogrodach może stanowić główną atrakcję. Świetnie głogi te prezentują się także w towarzystwie licznych odmian jarzębin, o owocach w różnych kolorach, a także jabłoni ozdobnych, których również bajecznie wybarwione owoce pozostają na drzewie aż do wiosny.


Napisz swoją recenzję

Głóg miękkawy

Głóg miękkawy

Crataegus submollis Głóg miękkawy jest bardzo zbliżony do głogu miękkiego, Crataegus mollis , jednak pomimo wielu bardzo dużych podobieństw gatunki te zostały uznane za rozłączne. Rośnie jako wysoki krzew lub niewielkie drzewo, w naturalnych warunkach dorastając do 5 – 7 metrów wysokości, rośnie najczęściej w formie kompaktowego drzewka z jednym pniem. Gatunek ten jak mało który z głogów łączy cechy użytkowe z ozdobnymi – jego ...