Mamutowiec olbrzymi 'Glauca'

Mamutowiec olbrzymi 'Glauca' Sequoiadendron gigantheum 'Glauca'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Sequoiadendron gigantheum 'Glauca'


Odmiana mamutowca, wyróżniająca się sinoniebieskim zabarwieniem igieł. Odmiana ta uchodzi za o wiele bardziej mrozoodporną niż gatunek, co potwierdzają nieliczne nasadzenia tego kultywaru na terenie Polski. Rośnie wg wielu obserwacji porównywalnie lub nieco szybciej od gatunku, w młodości pokrój jest ponadto bardziej strzelisty, wąski. Sadzonki w naszych warunkach klimatycznych warto sadzić w miejscach osłoniętych od mroźnych, zimowych wiatrów, które mogą powodować obmrożenia pędów. Co ciekawe gleba do uprawy mamutowców nie musi być specjalnie żyzna, ani wilgotna, choć młode sadzonki póki nie rozwiną silnego systemu korzeniowego są wrażliwe na suszę. Ta odmiana dzięki swojej barwie może znaleźć szerokie zastosowanie w zieleni miejskiej, szczególnie na południu oraz zachodzie kraju, gdzie nieliczne drzewa w warunkach miejskich już rosną.

 

Pięknie wyglądają wyeksponowane grupy po kilka osobników tej odmiany na ciemnozielonym tle innych roślin iglastych – widać wtedy wyraźnie kontrast barw oraz piękny, bardzo charakterystyczny dla mamutowców wrzecionowaty pokrój. Rośliny o wysokości do 1 metra należy na zimę osłaniać, większe powinny znosić już dość spore mrozy. Co istotne młodych drzewek nie należy zbyt silnie nawozić w trakcie sezonu, ponieważ niecałkowicie zdrewniałe pędy mogą łatwo marznąć. O ile takie uszkodzenia w żaden istotny sposób nie wpływają na kondycję dużych osobników, to młode drzewka mogą ucierpieć dosyć mocno. W pierwszych latach po posadzeniu w okresie drugiej połowy lata można stosować nawozy jesienne, powodujące lepsze drewnienie pędów.


Napisz swoją recenzję

Mamutowiec olbrzymi 'Glauca'

Mamutowiec olbrzymi 'Glauca'

Sequoiadendron gigantheum 'Glauca' Odmiana mamutowca, wyróżniająca się sinoniebieskim zabarwieniem igieł. Odmiana ta uchodzi za o wiele bardziej mrozoodporną niż gatunek, co potwierdzają nieliczne nasadzenia tego kultywaru na terenie Polski. Rośnie wg wielu obserwacji porównywalnie lub nieco szybciej od gatunku, w młodości pokrój jest ponadto bardziej strzelisty, wąski. Sadzonki w naszych warunkach klimatycznych warto sadzić w ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »