Żywotnik zachodni

Żywotnik zachodni Thuja occidentalis

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Thuja occidentalis

Gatunek żywotnika zachodniego pochodzący z wschodniej Ameryki północnej osiągający nawet do 20m wysokości. Zimozielony krzew z rodziny cyprysowatych. W ojczyźnie tworzy lasy jednogatunkowe . W Polsce rośnie maksymalna do 15 metrów wysokości, pokrój stożkowy przez pierwsze 15 lat roślina rośnie dość szybko w późniejszym okresie jej wzrost nieco spowalnia. Liście w formie łusek jasno zielone, zimą lekko brązowieją po ty by wiosną wrócić do pierwotnego koloru. Roślina owocuje w postaci drobnych szyszek . Gatunek mało odporna na suszę. Korzenie bardzo płytkie może przy silnych wistrach być narażona na przewracanie się. Roślina wymaga przeciętnej gleby. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Można ją wykorzystać na formowany szpaler. Często spotykamy ja w zielni miejskiej gdyż jest mało wymagająca.

Ciekawostki:

Jedne z gatunków żywotnika wykorzystywany w medycynie tradycyjnej. Ma zastosowanie przeciw wirusowe oraz przeciwgrzybiczne. Może nam na przykład pomóc w wirusowym zakażeniu skóry(opryszczka) ,przewlekłych zakażeń bakteryjnych , grzybicy oraz wirusowym zapaleniu przewodu pokarmowego. Dawniej wywar z żywotnika zachodniego pomagał przy leczeniu: łuszczycy, chorób zakaźnych, łuszczycy czy trądziku. Młode pędy wykorzystywane są również przy robieniu nalewek.

Napisz swoją recenzję

Żywotnik zachodni

Żywotnik zachodni

Thuja occidentalis Gatunek żywotnika zachodniego pochodzący z wschodniej Ameryki północnej osiągający nawet do 20m wysokości. Zimozielony krzew z rodziny cyprysowatych. W ojczyźnie tworzy lasy jednogatunkowe . W Polsce rośnie maksymalna do 15 metrów wysokości, pokrój stożkowy przez pierwsze 15 lat roślina rośnie dość szybko w późniejszym okresie jej wzrost nieco spowalnia. Liście w formie łusek jasno zielone, zimą lekko brązowieją po ty ...