Świerk chiński

Świerk chiński Picea asperata

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Picea asperata Mast.
Gatunek występujący naturalnie w Chinach w prowincjach Gansu, Ningxia, Qiunghai, Shaanxi, Syczuan. Pierwszy raz został opisany w 1906 r. przez Maxwella Tyldena Mastersa. Rośnie w górach, na wysokościach 1500 - 3800 m n.p.m., głównie na ubogich glebach bielicowych zlokalizowanych na północnych stokach. W rejonie występowania świerka chińskiego panuje klimat kontynentalny, subalpejski, z mroźnymi zimami i suchymi latami.
Jest to powoli rosnące drzewo, dorastające w naturze nawet do 45 m wysokości, w Polsce po wielu latach może osiągnąć ok. 10 m. Pień, u starych drzew osiągający nawet 1 m średnicy, jest prosty i pokryty szarobrązowową, szorstką, łuszczącą się korą. Korona szerokostożkowa, regularna, ze wzniesionymi gałęziami. Igły niebieskozielone, grube, ostre, w przekroju kwadratowe, o długości 1-2 cm i grubości 1-2 mm, wyrastają na górnej stronie pędów, są lekko nachylone do do przodu i nastroszone. Młode szyszki zielone, w czasie dojrzewania zmieniają barwę na czerwonobrązową, mają wydłużony, walcowaty kształt i wymiary 5-16 x 2,5-3,5 cm.
Świerk chiński został wpisany do Czerwonej Księgi Roślin Zagrożonych jako gatunek wrażliwy. Jego drewno jest szeroko wykorzystywany w gospodarce. Ze względu na duże zapotrzebowanie na drewno w rozwijających się Chinach, naturalne stanowiska starodrzewu zostały ograniczone do trudniej dostępnych, wyżej położonych stanowisk i pomimo objęcia gatunku ochroną, jego populacja nadal się zmniejsza. Nie ma wybitnych walorów dekoracyjnych, może jednak stanowić ciekawostkę w ogrodach kolekcjonerskich, naturalistycznych oraz w parkach. Dobrze rośnie nawet na glebach słabszych, lepiej od innych świerków znosi suszę. Łatwo zimuje na terenie całej Polski.

Napisz swoją recenzję

Świerk chiński

Świerk chiński

Picea asperata Mast. Gatunek występujący naturalnie w Chinach w prowincjach Gansu, Ningxia, Qiunghai, Shaanxi, Syczuan. Pierwszy raz został opisany w 1906 r. przez Maxwella Tyldena Mastersa. Rośnie w górach, na wysokościach 1500 - 3800 m n.p.m., głównie na ubogich glebach bielicowych zlokalizowanych na północnych stokach. W rejonie występowania świerka chińskiego panuje klimat kontynentalny, subalpejski, z mroźnymi zimami i suchymi ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »