Cyprysik groszkowy

Cyprysik groszkowy Chamaecyparis pisifera

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Chamaecyparis pisifera


Pierwotnie drzewo to rosło jedynie w Japonii, w górskich ostępach wyspy Hondo. W XIX wieku zostało sprowadzone do Europy i od tego czasu jest popularnie sadzony jako drzewo ozdobne w parkach i ogrodach. W swych naturalnych siedliskach jest wysokim drzewem, nawet do 50 m wysokości. U nas nigdy nie rośnie aż tak wysoki, ale z pewnością dużo wyższy od innych cyprysików. Charakterystyczny i wyróżniający stożkowy pokrój o luźno rozmieszczonych, silnie spłaszczonych, poziomych rozgałęzieniach przyciągnął tej roślinie wielu wielbicieli.

 

Kora drzewa jest czerwonobrązowa i łuszczy się długimi pasami. Liście mają kształt łuskowaty, zbiegają się ostro do wewnątrz, są żywo zielone i błyszczące a przy roztarciu wydzielają bardzo silny zapach. Nazwa gatunku pochodzi od szyszek żeńskich, które są bardzo małe, wielkości grochu, początkowo koloru zielonego, później zaś brązowe. Roślina ta rośnie najlepiej w miejscach dobrze nasłonecznionych gdyż jest to gatunek światłolubny. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru, ciepłe i wilgotne. Podczas szczególnie mroźnych zim, można je dodatkowo okryć. Gleby pod uprawę powinny być żyzne, kwaśne i dobrze zdrenowane. W obrębie tego gatunku powstało dziś wiele, bardzo popularnych odmian, m.in. ‘Nana’ czy ‘Sungold’ karłowa odmiana o pięknych złocistych gałązkach. 

Napisz swoją recenzję

Cyprysik groszkowy

Cyprysik groszkowy

Chamaecyparis pisifera Pierwotnie drzewo to rosło jedynie w Japonii, w górskich ostępach wyspy Hondo. W XIX wieku zostało sprowadzone do Europy i od tego czasu jest popularnie sadzony jako drzewo ozdobne w parkach i ogrodach. W swych naturalnych siedliskach jest wysokim drzewem, nawet do 50 m wysokości. U nas nigdy nie rośnie aż tak wysoki, ale z pewnością dużo wyższy od innych cyprysików. Charakterystyczny i wyróżniający ...