Dereń rozłogowy

Cornus sericea
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Cornus sericea    dawniej : Cornus stolonifera 


Jest to gatunek naturalnie występujący w Ameryce Północnej, od Meksyku aż po Alaskę. Jest to szeroki, rozłożysty krzew o wysokości do 2,5 m i podobnej szerokości. Posiada nieregularny, ale zazwyczaj zbliżony do półkulistego pokrój. Wyglądem przypomina derenia białego ale cechuje się szybszym wzrostem. Pędy tego gatunku mają żółto kremowe zabarwienie, które staje się lepiej widoczne zimą już po opadnięciu liści.

 

Liście z wierzchu są ciemnozielone, od spodu zielononiebieskie, eliptyczne do jajowatych, dość duże. Kwiaty pojawiają się już w maju i kwitną do czerwca. Są bardzo drobne, białe i występują na krzewie w ogromnych ilościach, zebrane w podbaldachy. Następnie na ich miejscu pojawiają się owoce, którymi są białe pestkowce. Roślina ta jest łatwa w uprawie. Może rosnąć na każdej glebie, jednak najlepszym wzrostem cechuje się rosnąc na glebach bagiennych lub  torfiastych, silnie podmokłych. Także w pełnym słońcu rośnie lepiej i jaskrawiej się przebarwia. Wczesną wiosną dobrze jest go nisko przyciąć, wówczas zyskujemy gęstszy i bardziej zwarty pokrój, a roślina szybciej się rozrasta.

 

Można z niego tworzyć wspaniałe, formowane lub nieformowane żywopłoty, które przyciągają wzrok nie tylko latem ale też zimą. Obsypane białymi kwiatami żywopłoty i pojedyncze rośliny wyglądają jak z rajskiego ogrodu. W dodatku roślina ta jest odporna na mrozy i zanieczyszczenia. Jest idealny do zwykłych ogrodów, ale też do nasadzeń miejskich.