Brzoza drobna

Brzoza drobna Betula pumila

25,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.20-70cm

Betula pumila

Gatunek ten rośnie krzewiasto, dorasta przeciętnie do około 1,5 m (czasem do 3-4 m) wysokości, gałęzie są wzniesione. Pokrojem i korowiną (która jest gładka, brązowa lub szarobrązowa z jasnymi poziomymi przetchlinkami) przypomina młode olsze. Występuje w Kandzie i północnych stanach USA, na bagnach, torfowiskach i obszarach zalewanych przez wodę, lub na ich obrzeżach, często rosnąc wraz z modrzewiem amerykańskim, który jest drzewem pionierskim na tych siedliskach. Posiada drobne, ale dość grube liście o krótkim ogonku, zaokrąglone lub odwrotnie jajowate, o zaokrąglonej nasadzie i grubo ząbkowane, długości do 3 cm, ciemnozielone na górnej stronie, od spodu zwykle sine, przebarwiające się na żółty, pomarańczowy lub żółto-czerwony kolor w jesieni. Kwiatostany męskie, kotkowate, żółte, wzniesione lub nieco zwisające, ustawione zwykle na końcach pędów, żeńskie wąskie, nieco krótsze, czerwonawe, szyszeczkowate i wzniesione, ustawione na bocznych krótkopędach. Owocostany cylindryczne, długości około 1,5 cm.

Uprawa i zastosowanie:

Preferuje stanowiska słoneczne lub lekko ocienione i wilgotne gleby o odczynie obojętnym lub kwaśnym, choć toleruje także nieco zasadowy. Gatunek odporny na mrozy i dobrze rośnie na glebach słabo przepuszczalnych i słabo napowietrzonych, co jest jego niewątpliwym atutem, nie toleruje jednak gleb przesychających i zasolenia gleby. Interesujący gatunek brzozy, która rośnie nietypowo jak na brzozę, bo krzewiasto, przez co nie zajmuje wiele miejsca i może być z powodzeniem sadzona nawet w małych ogrodach. Doskonała na wszelkie tereny podmokłe i o wysokim poziomie wody gruntowej. Może być sadzona na brzegach zbiorników wodnych. Nadaje się także do wszelkich założeń naturalistycznych i parków w stylu krajobrazowym, gdzie jako niski krzew może wypełniać wolne miejsca w kompozycjach przestrzennych, na trudnych siedliskach których większość innych krzewów nie toleruje.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.20-70cm
Oceń 
ryszard
2014-12-05

chleb

zajebista biore

Napisz swoją recenzję

Brzoza drobna

Brzoza drobna

Betula pumila Gatunek ten rośnie krzewiasto, dorasta przeciętnie do około 1,5 m (czasem do 3-4 m) wysokości, gałęzie są wzniesione. Pokrojem i korowiną (która jest gładka, brązowa lub szarobrązowa z jasnymi poziomymi przetchlinkami) przypomina młode olsze. Występuje w Kandzie i północnych stanach USA, na bagnach, torfowiskach i obszarach zalewanych przez wodę, lub na ich obrzeżach, często rosnąc wraz z modrzewiem amerykańskim, który jest ...