Cedrela chińska

Cedrela chińska Toona sinensis

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2, C3, P11
  • Model Wys. 50 - 80 cm

Toona sinensis (syn. Cedrela sinensis)

     Na stanowiskach naturalnych dorasta przeciętnie do około 25 m, ale w korzystnych warunkach maksymalnie osiąga wysokość nawet 40 m przy średnicy pnia na wysokości pierśnicy dochodzącej do 1,5 m, w uprawie zazwyczaj jednak jej wysokość nie przekracza 12 m. Jest szybko rosnącym, ale i długowiecznym drzewem, po 5 latach od wysiewu może osiągnąć nawet ponad 4 m wysokości w sprzyjających warunkach. Naturalny zasięg występowania obejmuje południowo-wschodnią Azję, od tropików (Malezja, Indie) aż do północnych Chin, rośnie tam przeważnie na zboczach górskich. Liście bardzo duże, przypominają liście Bożodrzewu, ale są zazwyczaj parzysto pierzastozłożone, osiągają przeciętnie długość 30-60 cm, ale na pędach odroślowych mogą one osiągać do 120 cm, składają się z 16 do 20 par listków, naprzeciwlegle lub nieco skrętolegle ułożonych, wąskich lancetowatych i zaostrzonych na wierzchołku, długości około 15 cm i szerokości około 4 cm. Kwiaty pojawiają się na starszych okazach, są obupłciowe, białe lub lekko zaróżowione, bardzo drobne, mają około 0,4 cm średnicy, bardzo przyjemnie pachnące, zebrane w długie wiechy, zwisające poniżej liści, osiągające długość 30-50 (maks. do 100) cm. Kwitnie wczesnym latem. Korowina pnia na młodych okazach gładka, a na starszych bruzdowana, szara lub ciemnobrązowa. Nacięta kora wytwarza aromatyczny czosnkowo-pieprzowy zapach, a korzenie pachną czekoladą. Owocem jest pękająca czerwonawo-brązowa lub brązowa torebka długości około 2 cm, zawierająca oskrzydlone nasiona, dojrzewają pod koniec lata.

 

Uprawa i zastosowanie:

Niewymagająca roślina i łatwo przystosowująca się do różnych warunków glebowych, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych, dostatecznie wilgotnych (choć dobrze znosi suszę), ale przepuszczalnych, w miejscach słonecznych (choć toleruje niewielkie ocienienie), dobrze rośnie też na glebach o odczynie zasadowym. Na wiosnę młode przyrosty mogą być uszkadzane przez późne przymrozki. Młode pędy i liście, są jadalne i zarazem lecznicze, mające m. in. bardzo duże właściwości antyutleniające i antynowotworowe, jedne z największych wśród warzyw, są jadalne po ugotowaniu (dodawane do zup) lub po usmażeniu (np. duszone z daniami mięsnymi), przypominają w smaku cebulę lub por, są dość bogate w witaminy. Pąki kwiatowe i niedojrzałe owoce również są jadalne. Liście są wykorzystywane także do sporządzania herbaty. Od wieków wykorzystywana leczniczo w chińskiej medycynie, przy cukrzycy, biegunkach, jako środek przeciwgorączkowy, przy chorobach kobiecych i niepłodności u mężczyzn, chorobach wątroby. Bywa stosowana jako pasza dla zwierząt. Drewno jest delikatnie pachnące i cenne, przypomina mahoń, bardzo wytrzymałe i łatwe w obróbce, wykorzystywane m. in. w meblarstwie oraz do wyrobu instrumentów muzycznych. Małe gałązki gdy spalane wydają przyjemną woń, używane bywają jako kadzidełka. Drzewo o dużych walorach ozdobnych, odporne na choroby i szkodniki. Przycięte nisko nad powierzchnią gleby tworzą (podobnie jak Bożodrzew) silne pędy odroślowe (rośnie nawet silniej od Paulowni) z bardzo dużymi, nieco palmowymi liśćmi. Przycinanie sprzyja także wytwarzaniu młodych, bardziej delikatnych w smaku pędów i liści. Podobnie jak Bożodrzew ma tendencje do wydawania odrośli korzeniowych, nie jest jednak tak inwazyjna, odrośla mogą wyrastać w obrębie do 15 m od pnia, jeśli się pojawią należy je usuwać, wykopując, albo odcinając, co może stanowić problemem w małych ogrodach. Piękne drzewo parkowe, dające sporo cienia.

 

  • Pojemnik C2, C3, P11
  • Model Wys. 50 - 80 cm

Napisz swoją recenzję

Cedrela chińska

Cedrela chińska

Toona sinensis ( syn. Cedrela sinensis)      Na stanowiskach naturalnych dorasta przeciętnie do około 25 m, ale w korzystnych warunkach maksymalnie osiąga wysokość nawet 40 m przy średnicy pnia na wysokości pierśnicy dochodzącej do 1,5 m, w uprawie zazwyczaj jednak jej wysokość nie przekracza 12 m. Jest szybko rosnącym, ale i długowiecznym drzewem, po 5 latach od wysiewu może osiągnąć nawet ponad 4 m wysokości w sprzyjających ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »