Barwinek większy

Barwinek większy Vinca major

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Vinca major

Jest to zimozielony półkrzew z rodziny Toinowatych. Liście barwinka większego są ciemnozielone, sercowatojajowate, skórzaste, umiejscowione naprzeciwlegle, osiągające do 9 cm długości i 6 cm szerokości. Kwiaty 5 – krotne, jasnoniebieskie lub  niebieskofioletowe, rzadko białe, na długich szypułkach. Kielich trwały, krótko lejkowaty z wąskotrójkątnymi działkami do 17 mm długości, na brzegu gęsto orzęsionymi. Korona w kształcie tacy, do 50 mm średnicy. Zalążnia górna, 2-komorowa na szczycie zgrubiała z dwoma wiszącymi pęczkami włosów. Owocem są dwa suche, u nasady połączone mieszki. Nasiona guzowato szorstkie, nagie.

 

Okres kwitnienia barwinka większego rozpoczyna się w marcu i trwa do maja. Barwinek większy występuje w rejonach śródziemnomorskich. W Polsce uprawiany jako okrywowa roślina ozdobna. Barwinek większy rośnie na stanowiskach słonecznych do zacienionych. Preferuje gleby suche do wilgotnych, ale nie mogą być zbyt suche, lekko kwaśne do zasadowych, średnio lub bardzo zasobne. Wskazane jest okrywanie rośliny na zimę, najlepiej stroiszem iglastym; barwinek lepiej zimuje w miejscach niebyt wilgotnych. Barwinek większy atrakcyjnie prezentuje się w cienistych ogrodach, w miejscach gdzie jest mieszany z zawilcami, konwaliami lub paprotnikami. 


Napisz swoją recenzję

Barwinek większy

Barwinek większy

Vinca major Jest to zimozielony półkrzew z rodziny Toinowatych. Liście barwinka większego są ciemnozielone, sercowatojajowate, skórzaste, umiejscowione naprzeciwlegle, osiągające do 9 cm długości i 6 cm szerokości. Kwiaty 5 – krotne, jasnoniebieskie lub  niebieskofioletowe, rzadko białe, na długich szypułkach. Kielich trwały, krótko lejkowaty z wąskotrójkątnymi działkami do 17 mm długości, na brzegu gęsto orzęsionymi. Korona w ...