Mamutowiec olbrzymi 'Pendulum'

Mamutowiec olbrzymi 'Pendulum' Sequoiadendron giganteum 'Pendulum'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Sequoiadendron giganteum 'Pendulum'


Przykuwająca uwagę odmiana zwisłopędowa mamutowca, tworząca wybitnie niepowtarzalne i najbardziej nieprzewidywalne sylwetki jakie można sobie wyobrazić. Cały urok tej odmiany polega właśnie na jej nieprzewidywalnym finalnym wyglądzie, który jednak zawsze jest ciekawy i oryginalny. Drzewo to posiada boczne pędy zasadniczo zwisające wzdłuż pnia, choć czasami zdarza się, że jedna czy dwie boczne gałązki zaczynają rosnąć w górę i konkurować z przewodnikiem. Przewodnik sam w sobie zachowuje się chimerycznie, w niektórych sezonach rośnie silnie prosto w górę, w innych latach może lekko przewisać, falować, po czym znów wystrzela idealnie prosto w górę. Dzięki tej zmienności i nie do końca określonej dominacji apikalnej drzewo formuje dziwne kształty, bardzo często przypominające postury przygarbionych ludzi lub innych stworzeń. Ogólnie tempo wzrostu mniejsze niż u gatunku, roczne przyrosty mogą wahać się w granicach 20-40 cm.

 

Drzewo przy całej swojej chimeryczności i lekko przewisającej formie nie wymaga podpierania, choć w pierwszych latach po posadzeniu do gruntu warto w ten sposób ustabilizować roślinę oraz jej przewodnik. Mamutowiec wymaga przepuszczalnych gleb, najlepsze stanowiska to pełne nasłonecznienie. Młode sadzonki, które intensywnie rosną mogą być lekko uszkadzane przez mrozy, szczególnie w okresie późnych wiosennych przymrozków, ale pod warunkiem dobrego zakorzenienia drzewa szybko regenerują straty. Drzewka większe są całkowicie mrozoodporne i bez problemu wytrzymują mrozy centralnej Polski. W uprawie jest to drzewo niewymagające, nie wymaga nawożenia ani przycinania, jedyną pracą jaką należy wykonać w pierwszych sezonach jest solidne zapalikowanie prężnie rozwijającej się rośliny. Ze względu na niepowtarzalną urodę jest to idealna odmiana do nasadzeń pojedynczych, soliterowych, na wyeksponowanych miejscach w ogrodzie czy parku.


Napisz swoją recenzję

Mamutowiec olbrzymi 'Pendulum'

Mamutowiec olbrzymi 'Pendulum'

Sequoiadendron giganteum  'Pendulum' Przykuwająca uwagę odmiana zwisłopędowa mamutowca, tworząca wybitnie niepowtarzalne i najbardziej nieprzewidywalne sylwetki jakie można sobie wyobrazić. Cały urok tej odmiany polega właśnie na jej nieprzewidywalnym finalnym wyglądzie, który jednak zawsze jest ciekawy i oryginalny. Drzewo to posiada boczne pędy zasadniczo zwisające wzdłuż pnia, choć czasami zdarza się, że jedna czy dwie boczne ...