Barwinek większy 'Variegata'

Barwinek większy 'Variegata' Vinca major 'Variegata'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Vinca major 'Variegata'

Jest to niewielka zimozielona krzewinka, dorastająca do 20 cm wysokości. Ma charakter płożący i posiada dwa rodzaje pędów. Pędy płonne są dłuższe, około 50 cm, i płożą się po ziemi, z kolei pędy kwiatowe są krótkie i lekko wzniesione. Liście znajdują się wyłącznie na pędach płonnych. Są skórzaste, owalne, błyszczące, a na brzegach posiadają wyraźnie odznaczające się bladożółte obramowanie. Odmiana ‘Variegata’ kwitnie na wiosnę, zwykle w kwietniu i maju. Kwiaty są bardzo ozdobne, duże, w ładnym niebiesko-fioletowym kolorze, pięciopłatkowe.

 

Płożący charakter sprawia, że odmiana ta bywa wykorzystywana  jako roślina zadarniająca, tworząca rozległe dywany liści i kwiatów pod drzewami. Nadaje się również znakomicie do ogródków skalnych, obrzeża rabat lub skarpy. Trzeba jednak pamiętać  o tym, że barwinek ten jest bardzo wrażliwy na suszę, gleba, na której rośnie powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Poza tym może on rosnąć w każdym rodzaju gleby, najlepiej żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej. Preferuje stanowiska półcieniste, jednak może też rosnąć na stanowiskach słonecznych, ale wymaga wówczas częstszego podlewania. Nie jest niestety mrozoodporny i na zimę wymaga okrycia co najmniej warstwą igieł sosnowych. 

Napisz swoją recenzję

Barwinek większy 'Variegata'

Barwinek większy 'Variegata'

Vinca major 'Variegata' Jest to niewielka zimozielona krzewinka, dorastająca do 20 cm wysokości. Ma charakter płożący i posiada dwa rodzaje pędów. Pędy płonne są dłuższe, około 50 cm, i płożą się po ziemi, z kolei pędy kwiatowe są krótkie i lekko wzniesione. Liście znajdują się wyłącznie na pędach płonnych. Są skórzaste, owalne, błyszczące, a na brzegach posiadają wyraźnie odznaczające się bladożółte obramowanie. Odmiana ‘Variegata’ ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »