Cis japoński 'Zen-Dan'

Cis japoński 'Zen-Dan' Taxus cuspidata 'Zen-Dan'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Taxus cuspidata  'Zen-Dan'

    Polska odmiana cisa, stosunkowo młoda, jednakże warta rozpowszechnienia. Charakteryzuje się jasną zielenią igieł, które dodatkowo obrzeżone są szerokim, żółtawym pasem. Rośnie średnio silnie, w młodości formuje kształt zbliżony do kuli, z wiekiem staje się bardziej rozłożysty. Odmiana ta bardzo dobrze znosi przycinanie oraz wszelkie formowanie, przez co uzyskuje ciekawą formę, a jednocześnie krzew zostaje w ten sposób pobudzony do wytwarzania nowych, świeżych przyrostów, charakteryzujących się żywą zielenią oraz ładnym kremowo żółtym obrzeżeniem igieł. Do dobrego wzrostu wymaga gleb lekko wilgotnych, przynajmniej średnio żyznych, o odczynie lekko kwaśnym. Roślina co prawda toleruje duże zacienienie, ale aby uzyskać ciekawe wybarwienie igieł należy sadzić ten cis w miejscach słonecznych.

 

Idealne miejsce w ogrodzie dla tej odmiany to klomby złożone z niewysokich roślin iglastych, może być łączony z karłowymi odmianami sosen oraz świerków. W towarzystwie krzewów liściastych może zostać zagłuszony i zasłoniony co zaskutkuje utratą oryginalnego wybarwienia. Cis ten można również zaliczyć do grupy roślin tzw. bezobsługowych, nie wymagających zbytniej opieki. Dzięki temu może z powodzeniem być sadzony jako element zieleni miejskiej oraz w ogrodach osób, mających niewiele czasu na doglądanie roślin. Jedyną konieczną formą pielęgnacji tego cisa jest okrywanie na zimę w obliczu silnych mrozów, tyczy się to jednak tylko młodych roślin.

Napisz swoją recenzję

Cis japoński 'Zen-Dan'

Cis japoński 'Zen-Dan'

Taxus cuspidata   'Zen-Dan'     Polska odmiana cisa, stosunkowo młoda, jednakże warta rozpowszechnienia. Charakteryzuje się jasną zielenią igieł, które dodatkowo obrzeżone są szerokim, żółtawym pasem. Rośnie średnio silnie, w młodości formuje kształt zbliżony do kuli, z wiekiem staje się bardziej rozłożysty. Odmiana ta bardzo dobrze znosi przycinanie oraz wszelkie formowanie, przez co uzyskuje ciekawą formę, a jednocześnie krzew zostaje ...