Berberys kaszmirski

Berberys kaszmirski Berberis lycium

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Berberis lycium

Berberys ten jest zimozielonym, wysokim krzewem, mogącym osiągać nawet do 2,5 – 3 metrów wysokości! Rośnie jako luźny krzew, początkowo dosyć dynamicznie, z wiekiem zwalnia i zaczyna się zagęszczać. Liście niewielkie, ciemnozielone, lekko błyszczące, posiadające nieregularnie rozsiane kolce na brzegu blaszki liściowej. Zdaje egzamin na różnych glebach, także tych ubogich, piaszczystych, ma dużą tolerancję co do kwasowości gleby. Preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, w pełnym cieniu może rosnąć rachitycznie. Kwitnie późną wiosną, w maju oraz czerwcu, a w miejsce kwiatów pojawiają się jadalne owoce o wielu zastosowaniach! Osiągają do 8 mm długości i mogą być jadane na surowo- są soczyste z miłym, lekko kwaskowatym posmakiem. Używa się ich również do sporządzania przetworów, galaretek. Liście oraz młode pędy są jadalne po ugotowaniu, a co ciekawe same liście mogą służyć jako substytut herbaty!

 

W ogrodzie może świetnie sprawdzać się wkomponowany w klomby wraz z innymi roślinami zimozielonymi, takimi jak mahonie, inne berberysy czy zimozielone gatunki kalin. Jako że wręcz lubi gleby bardziej suche aniżeli wilgotne, może zająć miejsca wszędzie tam, gdzie z powodu suszy inne rośliny nie były w stanie bujnie rosnąć. Gatunek ten wpisuje się także w coraz powszechniejszy nurt roślin nietypowych, dających jadalne owoce, a dokładnie w tym przypadku także pędy oraz liście, z których można przyrządzać herbatę. Można więc w obliczu coraz większej dostępności takich roślin pokusić się o małą kolekcję czy to berberysów czy kolcowojów, z przeznaczeniem użytkowym.

Napisz swoją recenzję

Berberys kaszmirski

Berberys kaszmirski

Berberis lycium Berberys ten jest zimozielonym, wysokim krzewem, mogącym osiągać nawet do 2,5 – 3 metrów wysokości! Rośnie jako luźny krzew, początkowo dosyć dynamicznie, z wiekiem zwalnia i zaczyna się zagęszczać. Liście niewielkie, ciemnozielone, lekko błyszczące, posiadające nieregularnie rozsiane kolce na brzegu blaszki liściowej. Zdaje egzamin na różnych glebach, także tych ubogich, piaszczystych, ma dużą tolerancję co do ...
 
 


Szanujemy Twoją prywatność, dlatego chcemy Cię poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. Aby przekazać jasne i przejrzyste informacje dotyczące tego, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe, podzieliliśmy Politykę prywatności na kilka rozdziałów. W poszczególnych rozdziałach szczegółowo opisujemy, które z Twoich danych osobowych posiadamy i w jaki sposób je wykorzystujemy. Dodaliśmy także informację o Twoich prawach, np. w jaki sposób możesz uzyskać dostęp do swoich danych oraz zażądać zaprzestania ich wykorzystywania.

Przejdź do polityki prywatności »