Dereń główkowaty

Dereń główkowaty Cornus capitata

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Cornus capitata


Dereń ten w zależności od warunków klimatycznych w jakich rośnie może przybierać formę drzewa lub krzewu. W łagodniejszych warunkach, czyli w miejscach skąd pochodzi, tj. w Azji Południowo-Wschodniej (Chiny, obszar Himalajów), a obecnie w obszarze Śródziemnomorskim (Włochy) przybiera formę niskiego drzewka. U nas, a także w innych północnych rejonach Europy, gdzie jest sadzony jako roślina ozdobna, jest wiecznie zielonym bądź wpół wiecznie zielonym krzewem. Może dorastac nawet do 12 m wysokości!

 

Jego korona jest nieregularna, szeroka i rozłożysta, a przede wszystkim bardzo gęsta. Zazwyczaj posiada rozwidlony już nad ziemią pień, przez co wyrastające z niego gałęzie wydają się być jeszcze bardziej rozpostarte. Liście, podłużne, eliptyczne, ostro zakończone i zwężone z przodu, o pofalowanych brzegach. W cieplejszym klimacie liście są skórzaste, aksamitne i zimozielone, z wierzchu jasnozielone, natomiast od spodu niebieskawo zielone.  Pojawiające się w czerwcu i lipcu kwiaty są niepozorne i nie przyciągające większej uwagi. Zebrane są w gęste, baldachowate wiechy, otoczone żółtymi podsadkami, którymi są zmienione liście, zmodyfikowane w ten sposób aby pełnić rolę kwiatów i przyciągać owady.

 

Najciekawszym elementem tej rośliny są jednak owoce, zielone, okrągłe, przypominające maliny pestkowce, które dojrzewając przebarwiają się na czerwono. Są duże i okrągłe i wspaniale prezentują się na tle zielonych liści. Gatunek ten najlepiej jednak uprawiać w cieplejszych rejonach naszego kraju aby nie przemarzł zimą. 

Napisz swoją recenzję

Dereń główkowaty

Dereń główkowaty

Cornus capitata Dereń ten w zależności od warunków klimatycznych w jakich rośnie może przybierać formę drzewa lub krzewu. W łagodniejszych warunkach, czyli w miejscach skąd pochodzi, tj. w Azji Południowo-Wschodniej (Chiny, obszar Himalajów), a obecnie w obszarze Śródziemnomorskim (Włochy) przybiera formę niskiego drzewka. U nas, a także w innych północnych rejonach Europy, gdzie jest sadzony jako roślina ozdobna, jest wiecznie ...