Dereń skrętolistny

Dereń skrętolistny Cornus alternifolia

25,00 zł

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 35-110 cm

Cornus alternifolia

    Drzewo nisko ugałęzione, często wielopniowe, o poziomo rozpostartych gałęziach, ułożonych w warstwach. Osiąga do około 7 m wysokości i 9 m średnicy korony, rośnie dość powoli. Korona nieregularna, ale w przybliżeniu zaokrąglona w zarysie. Korowina na młodych pniach jest cienka i gładka, zielona, na starszych szara lub szaro-zielona i płytko bruzdowana. Charakterystyczne dla tego gatunku jest skrętoległe ułożenie pędów i liści na pędach, nie zaś naprzeciwlegle, parami jak u innych dereni. Liście skupione głównie na końcach zielonawych gałązek, są ciemnozielone i błyszczące na górnej stronie z zagłębionymi nerwami, na spodniej sine, szerokojajowate, długości 5-12 cm u nasady zaokrąglone i na wierzchołku zwężone. Jesienią liście przebarwiają się na kolor ciemnopurpurowy. Kwiaty kremowe, pachnące, zebrane w płaskie wzniesione kwiatostany umieszczone przeważnie na końcach gałązek, kwitnie od końca maja do pierwszej połowy czerwca. Owocami są niebieskoczarne pestkowce umieszczone na czerwonych szypułkach, dojrzewają od lipca do września i dość krótko zdobią krzew, ale dekoracyjne szypułki pozostają. Występuje we wschodniej Kanadzie i wschodnich stanach USA, gdzie rośnie w wilgotnych lasach, najczęściej w podszyciu lasów, ale także na brzegach lasów, nad strumieniami, na brzegach bagien.

Uprawa i zastosowanie:

     Gatunek ten preferuje stanowiska półcieniste lub w pełni nasłonecznione oraz dostatecznie żyzne, głębokie, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne gleby, najlepiej o kwaśnym odczynie. Znosi jedynie krótkie okresy suszy. Toleruje stanowiska zacienione i lekko zasadowe gleby. Wygląda szczególnie efektownie gdy sadzony jest pojedynczo dla uwydatnienia pokroju. Na mrozy całkowicie odporny, jak również stosunkowo odporny na choroby. Drzewo w czasie kwitnienia wygląda atrakcyjnie, a jego urodę podkreślają piętrowo ułożone gałęzie. Może być u nas z powodzeniem sadzony w całym kraju. Szczególnie ładnie prezentuje się stosowany pojedynczo na trawnikach, gdzie może wytworzyć swobodnie rozrośniętą koronę, w miejscach z daleka widocznych, przy ścieżkach, wejściach do domów, przy budynkach firm i instytucji. Nadaje się zwłaszcza do parków i dużych ogrodów.

 

  • Pojemnik C2
  • Model Wys. 35-110 cm

Napisz swoją recenzję

Dereń skrętolistny

Dereń skrętolistny

Cornus alternifolia     Drzewo nisko ugałęzione, często wielopniowe, o poziomo rozpostartych gałęziach, ułożonych w warstwach. Osiąga do około 7 m wysokości i 9 m średnicy korony, rośnie dość powoli. Korona nieregularna, ale w przybliżeniu zaokrąglona w zarysie. Korowina na młodych pniach jest cienka i gładka, zielona, na starszych szara lub szaro-zielona i płytko bruzdowana. Charakterystyczne dla tego gatunku jest skrętoległe ułożenie ...