Dereń biały 'Baton Rouge'

Cornus alba 'Baton Rouge'
Obecnie brak rośliny w sprzedaży

Cornus alba 'Baton Rouge'

Jest to odmiana derenia wywodząca się z Francji, mająca postać o wysokości od 2 do 3 m. Pędy tej odmiany są pionowo wzniesione, a sam krzew w dobrych warunkach przybiera kulisto-rozłożystą formę. Główną ozdobą krzewu są pędy oraz liście. Pędy wiosną i latem są ciemnopurpurowe, ale na zimę przebarwiają się na jasny, koralowy odcień, co wygląda szczególnie efektownie na tle białego śniegu. Natomiast liście, o jajowatym kształcie, w sezonie są zielone natomiast jesienią zmieniają kolor na czerwono fioletowy, ponadto lekko się kurczą przez co widoczny jest ich srebrzysty spód.

 

Ładne, kremowe kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu, osadzone są na długich szypułkach i zebrane w baldachowate kwiatostany. Na jesieni na ich miejscu pojawiają się okrągłe, czerwone owoce. Dereń ten nie ma specjalnych wymagań hodowlanych. Może rosnąć praktycznie na każdej glebie, jednak musi być ona wilgotna, gdyż jest wrażliwy na suszę. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, jest odporny na mrozy.

 

Jest doskonałą rośliną ozdobną do parków i większych ogrodów, a także jako element zieleni miejskiej. Jego największym atutem jest to, że jest ozdobny przez cały rok, najpierw dzięki pięknym, przebarwiającym się liściom, później dzięki jaskrawo zabarwionym pędom.