Grusza drobnoowocowa 'Bradford'

Grusza drobnoowocowa 'Bradford' Pyrus calleryana 'Bradford'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Pyrus calleryana 'Bradford'


 

Grusza odmiany ‘Bradford’ to kultywar pochodzący od gruszy drobnoowocowej – gatunku, którego naturalny zasięg występowania leży na terenie Chin oraz Wietnamu. Rośnie tam zazwyczaj do 15 – 20 metrów wysokości, tworząc często stożkowatą koronę, osadzoną na silnym pniu. Posiada ciemnozielone liście, które w okresie wiosennym oraz w lecie nie posiadają walorów ozdobnych – zmienia się to jesienią, kiedy to korona drzewa staje się najpierw żywo pomarańczowa, a z czasem nieregularnie przechodzi w ognistą czerwień. Typowym zjawiskiem jest nierównomierne przebarwienie liści, gdzie w dolnych partiach korony ulistnienie ma jeszcze normalny, ciemno zielony kolor, natomiast górna połowa korony tworzy przenikającą się mieszaninę czerwieni, żółci oraz pomarańczu. Co jeszcze ciekawsze kolory te mogą występować jednocześnie na powierzchni jednego liścia, tworząc odgraniczone od siebie barwne sektory! W końcowej fazie przed opadnięciem liście stają się ciemnopurpurowe. Odmiana ‘Bradford’ prócz tej pięknej gry barw posiada także bardzo równy pokrój, który u młodych drzew jest prawie idealnie stożkowaty, a u starszych szerokojajowaty. Grusza ta bardzo obficie kwitnie, co jest głównym powodem jej popularności, ważniejszym nawet niż widowiskowe przebarwienie jesienne.

 

W pierwszych tygodniach wiosny, w zależności od przebiegu pogody w danym roku kwitnienie tej gruszy wygląda imponująco, jest ona bowiem w całości pokryta śnieżnobiałymi kwiatami, których zapach jest przez część osób opisywany jako bardzo przyjemny, przez część z kolei jako nieprzyjemny, odurzający. Woń z pewnością roztacza się w dużym promieniu od drzewa i przypomina silnie zintensyfikowany zapach głogu jednoszyjkowego. W ogrodach grusza ta będzie dobrze spisywać się na glebach żyźniejszych, umiarkowanie wilgotnych, konieczne do dobrych efektów jest stanowisko w pełni słoneczne, co zapewni obfite kwitnienie oraz równe uformowanie korony. Grusza może górować nad pozostałymi roślinami, rosnąc w centrum niewysokich klombów, świetnie prezentuje się również jako pojedynczo sadzony, wyeksponowany egzemplarz. Główne i sprawdzone zastosowanie tej odmiany to drzewo alejowe, zarówno na obszarze miast (m.in. ze względu na odporność na zanieczyszczenia powietrza oraz gleby), a także na terenach wiejskich – widok alei w trakcie kwitnienia lub jesiennego przebarwienia liści jest niezapomniany i zachwyci nawet osoby niezwiązane z ogrodnictwem oraz planowaniem zieleni.


Napisz swoją recenzję

Grusza drobnoowocowa 'Bradford'

Grusza drobnoowocowa 'Bradford'

Pyrus calleryana 'Bradford'   Grusza odmiany ‘Bradford’ to kultywar pochodzący od gruszy drobnoowocowej – gatunku, którego naturalny zasięg występowania leży na terenie Chin oraz Wietnamu. Rośnie tam zazwyczaj do 15 – 20 metrów wysokości, tworząc często stożkowatą koronę, osadzoną na silnym pniu. Posiada ciemnozielone liście, które w okresie wiosennym oraz w lecie nie posiadają walorów ozdobnych – zmienia się to ...