Chmielograb wirginijski

Chmielograb wirginijski Ostrya virginiana

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Ostrya virginiana

Drzewo o szeroko-stożkowej koronie, dorastające do 20 m wysokości. Jego kora jest szarobrązowa, gładka z czasem pękająca. Ma liście łudząco przypominające liście grabu. Są jajowate, zaostrzone, nieregularnie piłkowane nawet 12 cm długie i 5 cm szerokie. Blaszka liściowa jest opatrzona w 12 par wyraźnych nerwów bocznych. Z wierzchu jest gładka, błyszcząca, ciemnozielona, zaś od spodu jasnozielona, delikatnie, miękko owłosiona. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Kwiaty są kotkowate. Po przekwitnięciu tworzą się owocostany, podobne do szyszek chmielowych. Owocem jest orzeszek, który jest zamknięty w pęcherzykowatym skrzydełku. Owocostan ma ok. 20 nasion. Chmielograb wirginijski jest rośliną wiatropylną, jednopienną, pochodzącą z wschodniego wybrzeża USA.

 

Uprawa i zastosowanie: Może rosnąć w miejscu cienistym oraz nasłonecznionym. Preferuje próchniczne gleby, niezakwaszone. Nie lubi gleb podmokłych. Drzewo polecane do dużych ogrodów, zieleńców, parków jako soliter lub nasadzeń w wielogatunkowych grupach.

 

Ciekawostki: Bardzo twarde i wytrzymałe drewno jest wykorzystywane do produkcji uchwytów narzędzi. Zaliczane jest do tzw. „drzew żelaznych” których drewno jest twarde, odporne na różne czynniki, gęste, wytrzymałe.

 

Napisz swoją recenzję

Chmielograb wirginijski

Chmielograb wirginijski

Ostrya virginiana Drzewo o szeroko-stożkowej koronie, dorastające do 20 m wysokości. Jego kora jest szarobrązowa, gładka z czasem pękająca. Ma liście łudząco przypominające liście grabu. Są jajowate, zaostrzone, nieregularnie piłkowane nawet 12 cm długie i 5 cm szerokie. Blaszka liściowa jest opatrzona w 12 par wyraźnych nerwów bocznych. Z wierzchu jest gładka, błyszcząca, ciemnozielona, zaś od spodu jasnozielona, delikatnie, miękko ...