Głóg Douglasa

Głóg Douglasa Crataegus douglasii

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik P1
  • Model Pa 40-50cm

Crataegus douglasii


Głóg ten występuje na zachodnich krańcach Ameryki Północnej, gdzie rośnie w widnych lasach mieszanych oraz na kamienistych brzegach rzek. Rośnie w postaci niewielkiego drzewka, rzadziej krzewiasto, choć taka przejściowa forma jest typowa dla młodych osobników. Maksymalne rozmiary tego gatunku to do 10 metrów wysokości oraz 5 – 6 średnicy korony, trzeba jednak zaznaczyć, że tak duże drzewa zdarzają się tylko w naturalnym środowisku, w Polsce w realnej perspektywie czasowej osiągną przeważnie połowę tych wartości. Głóg Douglasa kwitnie w maju, latem oraz jesienią z kolei wykształcają się ciemnoczerwone owoce, które są jadalne zarówno na surowo jak i pod postacią przetworów. Smaczne, soczyste owoce smakują zdecydowanie inaczej niż nasze rodzime głogi, o mączystych owocach. Z tego względu w Ameryce Północnej często używa się ich jako owoców deserowych, sporządza się przy ich użyciu dżemy, konfitury oraz stosuje się jako dodatek do ciast. Wielkością nie odbiegają co prawda od owoców głogu jedno- czy dwuszyjkowego, ale ich smak jest naprawdę nieporównywalny.

 

Co ciekawe pestki w środku owocu najczęściej są złączone ze sobą przez co jedząc ten przysmak mamy wrażenie, że w środku znajduje się tylko jedna większa pestka, jak w owocu wiśni. Drzewa te mają niewygórowane wymagania glebowe, nie są jednak tak odporne na suszę jak inne gatunki należące do tego rodzaju. W ogrodzie najlepiej zadbać o nieco żyźniejsze stanowisko, wspomoże to widocznie siłę wzrostu przez pierwsze lata uprawy, a dodatkowo wpłynie na wielkość owoców. Sadzić koniecznie w miejscach słonecznych, najlepiej wtedy rośnie i owocuje. Dobrym kompanem dla tego głogu może być głóg cętkowany ‘Aurea’ o cytrynowych owocach i nawet jeśli rośliny te mają jedynie zdobić, a nie dawać owoce to takie zestawienie będzie naprawdę ciekawe kolorystycznie. Do tworzenia większych klombów przy użyciu tego drzewa warto wziąć również pod uwagę liczne jarzębiny, których owoce mogą przyjmować szeroką paletę barw.


  • Pojemnik P1
  • Model Pa 40-50cm

Napisz swoją recenzję

Głóg Douglasa

Głóg Douglasa

Crataegus douglasii Głóg ten występuje na zachodnich krańcach Ameryki Północnej, gdzie rośnie w widnych lasach mieszanych oraz na kamienistych brzegach rzek. Rośnie w postaci niewielkiego drzewka, rzadziej krzewiasto, choć taka przejściowa forma jest typowa dla młodych osobników. Maksymalne rozmiary tego gatunku to do 10 metrów wysokości oraz 5 – 6 średnicy korony, trzeba jednak zaznaczyć, że tak duże drzewa zdarzają się tylko ...