Modrzew europejski 'Repens'

Modrzew europejski 'Repens' Larix decidua 'Repens'

38,00 zł

  • Pojemnik C3, C5
  • Model Wys. Forma Pienna 50-140 cm

Larix decidua 'Repens'

Jest to już bardzo stara, od dawna znana odmiana modrzewia, po raz pierwszy opisana w Anglii przez C. Lawsona w 1836 roku. W rzeczywistości odmiana ta to tak naprawdę nazwa zbiorowa dla wielu odmian modrzewi o płożących się po ziemi pędach, często prowadzonych w formie niskich drzewek o zwisających pędach, których wysokość zależy od miejsca szczepienia. Drzewka te nie wykształcają przewodnika, tylko wyrastające z jednego miejsca, zwisające czasem aż do ziemi, pędy pierwszego i drugiego rzędu, które tworzą formy przypominające gęste, zwielokrotnione kopce. Pędy główne zwykle są trochę mocniejsze od pozostałych, ale wszystkie w sumie są cienkie i wiotkie i nie są w stanie rosnąć pionowo. Najczęściej odmiany te szczepi się na wysokości od 1 do 1,5 m i taka też jest ostateczna wysokość drzewka.

 

Pokrojem drzewka można dowolnie sterować i manipulować poprzez np. podwiązywanie poszczególnych pędów lub przymocowanie ich do palików. Mnogość form i pokrojów jest tak duża, że modrzew ten praktycznie wszędzie znajdzie zastosowanie, może być sadzony zarówno jako soliter na większych pustych przestrzeniach, ale też w towarzystwie innych iglaków, bądź też w ogródkach skalnych lub jako ciekawy dodatek do ogrodów japońskich. Igły, zebrane w gęste kępki, pojawiają się na pędach już wczesną wiosną, są jasnozielone, niekłujące, jesienią przebarwiają się na ładny, żółty kolor, a na zimę opadają. Drzewko to jest ozdobne przez cały rok, nawet bezlistne, zwisające pędy robią duże wrażenie. Roślina ta nie jest szczególnie wymagająca w uprawie, może rosnąć na każdej przeciętnej glebie ogrodowej, chociaż najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych i bogatych w wapń, o lekko kwaśnym pH. Preferuje zdecydowanie stanowiska słoneczne i ciepłe. W naszych warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporna i nie wymaga okrywania na zimę. 

  • Pojemnik C3, C5
  • Model Wys. Forma Pienna 50-140 cm

Napisz swoją recenzję

Modrzew europejski 'Repens'

Modrzew europejski 'Repens'

Larix decidua 'Repens' Jest to już bardzo stara, od dawna znana odmiana modrzewia, po raz pierwszy opisana w Anglii przez C. Lawsona w 1836 roku. W rzeczywistości odmiana ta to tak naprawdę nazwa zbiorowa dla wielu odmian modrzewi o płożących się po ziemi pędach, często prowadzonych w formie niskich drzewek o zwisających pędach, których wysokość zależy od miejsca szczepienia. Drzewka te nie wykształcają przewodnika, tylko wyrastające ...