Żywotnik zachodni 'Nigra'

Żywotnik zachodni 'Nigra' Thuja occidentalis 'Nigra'

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.40-60cm

Thuja occidentalis 'Nigra'

Stara, opisana po raz pierwszy w 1933 roku odmiana żywotnika zachodniego. Wykształca stożkowatą formę z jednym przewodnikiem, a od wielu znanych odmian żywotnika zachodniego o podobnym pokroju wyróżnia się tempem wzrostu oraz rozmiarami docelowymi. Jest to bowiem silnie rosnąca odmiana, osiągająca do 5 – 10 metrów docelowo, cały czas utrzymując ładny, bardzo gęsty pokrój piramidalny. Dawniej osobniki te były stosowane w większych parkach sadzone pojedynczo lub w niewielkich grupach na polanach, tworząc klasyczne, bardzo ładne w swojej prostocie nasadzenia. Obecnie odmiana ta została wyparta przez inne nie dlatego, iż posiada mniej atrakcyjne cechy, ale dlatego że nowe odmiany, otrzymywane obecnie dostają o wiele większe wsparcie marketingowe.

 

Porównując ‘Nigrę’ do obecnie sadzonych żywotników najbardziej przypomina ‘Smaragda’, od którego różni się szybszym wzrostem i większą szerokością korony. W uprawie bardzo łatwa, toleruje szeroki zakres pH gleby i zazwyczaj nie ma potrzeby wymiany substratu przed sadzeniem. Przez pierwsze sezony wskazane jest nawożenie w celu lepszej aklimatyzacji, po tym czasie odmiana jest praktycznie bezobsługowa. W ogrodach może pełnić rolę rośliny żywopłotowej, ale pięknie wygląda także sadzona tak jak w dawnych czasach – pojedynczo lub w grupach po 3 – 5 osobników na wolnej przestrzeni, mogą one rosnąć luźno, tworząc indywidualne osobniki lub być posadzone blisko siebie, co da bardzo ciekawy efekt już po kilku latach.

  • Pojemnik C2
  • Model Wys.40-60cm

Napisz swoją recenzję

Żywotnik zachodni 'Nigra'

Żywotnik zachodni 'Nigra'

Thuja occidentalis 'Nigra' Stara, opisana po raz pierwszy w 1933 roku odmiana żywotnika zachodniego. Wykształca stożkowatą formę z jednym przewodnikiem, a od wielu znanych odmian żywotnika zachodniego o podobnym pokroju wyróżnia się tempem wzrostu oraz rozmiarami docelowymi. Jest to bowiem silnie rosnąca odmiana, osiągająca do 5 – 10 metrów docelowo, cały czas utrzymując ładny, bardzo gęsty pokrój piramidalny. Dawniej osobniki te ...