Czeremcha pensylwańska

Czeremcha pensylwańska Prunus pensylvanica syn. Padus pensylvanica

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

Prunus pensylvanica syn. Padus pensylvanica


Czeremcha pensylwańska występuje naturalnie na północy Stanów Zjednoczonych oraz w południowym pasie Kanady. Rośnie zazwyczaj jako wysoki krzew lub niewielkie drzewo, mogąc jednak w korzystnych warunkach osiągać do 15 metrów wysokości (w Appalachach znajdowano okazy 30-sto metrowe!). Przez długi okres korona tego drzewa jest kolumnowa, u starszych drzew jednak rozszerza się i staje rozłożysta. Posiada ciekawe liście, bardzo wydłużone i lekko lancetowate, o długości dochodzącej do 11 cm przy szerokości  1 – 4,5 cm. Kwitnie na biało, kwiaty są małe, dochodzące do 1 cm średnicy, ale za to zebrane są w kwiatostany po 5 – 7 sztuk, przy czym ich ilość podczas kwitnienia jest ogromna – cała korona wygląda wtedy jak jeden wielki, biały obłok!

 

Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, choć dobrze aby była ona stale lekko wilgotna. Z ciekawostek można podać fakt, że gatunek ten występuje na obszarach, gdzie zdarzają się pożary. Niszczyły one populacje tego gatunku na tyle często, że drzewa wykształciły ciekawy mechanizm ewolucyjny, otóż ich nasiona po dojrzeniu i opadnięciu na ziemię mogą pozostawać w uśpieniu przez okres nawet do 100 lat! W tym stanie nie są zdolne do kiełkowania, natomiast w warunkach pożaru, kiedy to prawdopodobnie większość roślin ulegnie spaleniu na danym terenie, nasiona zgromadzone w powierzchownych warstwach gleby zostają aktywowane i następuje bardzo intensywny ich rozwój. W związku z tym czeremcha ta jest w stanie prędko skolonizować pogorzeliska, stając się tym samym gatunkiem dominującym na takim obszarze.

 

W ogrodzie sprawdzi się zdecydowanie jako element zadrzewień i wysokich klombów, ale również jako pojedynczo rosnące egzemplarze. Duża ilość przestrzeni wokół drzewa spowoduje jego wzrost na szerokość, co może dać nam nawet bardzo ładny efekt soliterowy! Dodatkową ozdobą jest piękne, pomarańczowo-czerwone przebarwienie jesienne tych drzew, które przyciąga uwagę wszystkich przechodzących w pobliżu tej czeremchy!

Napisz swoją recenzję

Czeremcha pensylwańska

Czeremcha pensylwańska

Prunus pensylvanica syn. Padus pensylvanica Czeremcha pensylwańska występuje naturalnie na północy Stanów Zjednoczonych oraz w południowym pasie Kanady. Rośnie zazwyczaj jako wysoki krzew lub niewielkie drzewo, mogąc jednak w korzystnych warunkach osiągać do 15 metrów wysokości (w Appalachach znajdowano okazy 30-sto metrowe!). Przez długi okres korona tego drzewa jest kolumnowa, u starszych drzew jednak rozszerza się i staje ...