Czeremcha Maacka

Czeremcha Maacka Prunus maacki

Obecnie brak rośliny w sprzedaży.

  • Pojemnik C1,5
  • Model Pa 20-30cm

Prunus maacki


Czeremcha Maacka, zwana także wiśnią mandżurską występuje naturalnie w Korei oraz Północnowschodnich Chinach i Południowowschodniej Rosji. Jest to drzewo z wyglądu nieco podobne do czereśni ptasie, choć przy bliższym kontakcie podobieństwa te zacierają się. Drzewo dorasta do 5 – 10 metrów wysokości, wykształca kulistą, z wiekiem rozłożystą koronę, wspartą na solidnym, mocnym pniu. Ozdobna jest kora pokrywająca pień oraz młode gałęzie – jest ona bardzo gładka, jasnobrązowa, błyszcząca, z rzadka posiadająca poziome bruzdy. Liście podobne bardzo do czereśni ptasiej, dochodzą do 8 cm długości i 5 cm szerokości. Wiosną jasnozielone, z czasem przybierają miłą dla oka, stonowaną barwę. Kwitnie wiosną, kwiatostany są bardzo wonne i z wyglądu przypominają te występujące u czeremchy pospolitej – są stożkowate, silnie wydłużone, składają się z bardzo dużej ilości małych, białych kwiatów.

 

Drzewo to daje owoce, są to bardzo niewielkie wisienki, dochodzące do 5 – 7 mm średnicy, początkowo czerwone, z czasem dojrzewając przybierają bardzo ciemno czerwoną barwę. Owoce są wykorzystywane do produkcji galaretek oraz dżemów, nadają się do spożycia głównie w formie przetworzonej. Wymagania glebowe nie są wygórowane, choć najlepiej rośnie na glebach żyznych, zdrenowanych oraz stale lekko wilgotnych. Sadzona często na północy oraz zachodzie Europy ze względu na bardzo ozdobną korę, wyróżniającą się ten gatunek od innych drzew. Preferuje stanowiska słoneczne, w cieniu może rosnąć słabiej i nie wykształcać ładnej, rozłożystej korony. W ogrodzie może rosnąć w wyeksponowanym miejscu, najlepiej jako pojedynczy egzemplarz, lub w grupach wraz z innymi azjatyckimi wiśniami o dekoracyjnych kwiatach, bądź korze.

  • Pojemnik C1,5
  • Model Pa 20-30cm

Napisz swoją recenzję

Czeremcha Maacka

Czeremcha Maacka

Prunus maacki Czeremcha Maacka, zwana także wiśnią mandżurską występuje naturalnie w Korei oraz Północnowschodnich Chinach i Południowowschodniej Rosji. Jest to drzewo z wyglądu nieco podobne do czereśni ptasie, choć przy bliższym kontakcie podobieństwa te zacierają się. Drzewo dorasta do 5 – 10 metrów wysokości, wykształca kulistą, z wiekiem rozłożystą koronę, wspartą na solidnym, mocnym pniu. Ozdobna jest kora pokrywająca pień ...